Piksele i Tekstury – Wykład o animacji cyfrowej i komputerowej

Fundacja Inicjatywa B oraz Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji zapraszają na wykład multimedialny, który odbędzie się w ramach 10 edycji festiwalu Different Point of View:

Piksele i Tekstury – Wykład o animacji cyfrowej i komputerowej

Gdzie: Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce
Ulica: Fryderyka Chopina 25
Data: 28 października 2018
Godzina: 18:00-19:30
Wstęp: bezpłatny

10 edycja festiwalu Different Point of View to nie tylko projekcja filmów w plenerze, to także propozycje wokoło-filmowe. Tegoroczna edycja festiwalu składa się 6 wydarzeń towarzyszących: czwartym z nich będzie wydarzenie: Piksele i Tekstury – Wykład o animacji cyfrowej i komputerowej, które odbędzie się w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce!

Wykład multimedialny, przedstawiający historię animacji komputerowej, która posiada już wieloletnią tradycję. Ideą pokazu będzie przybliżenie jej początków, wraz z uwzględnieniem jej różnorodnych technik, które wyłaniały się w różnych okresach historycznych i miejscach geograficznych. Prezentowane animacje pokażą także unikalną inwencję twórców, którzy dysponowali wielokrotnie skromnymi środkami i prymitywnym oprogramowaniem. Zdarzało się także, że twórcy w kreatywny sposób byli w stanie symulować graficzne środowisko cyfrowe, nawet jeśli technologie komputerowe nie pozwalały jeszcze na wiele. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną wybrane animacje komputerowe powstałe w pierwszym okresie ich tworzenia. Na zestaw składać się będą m.in.:: „Yantra” Jamesa Whitneya, Animacja „Kitty” Nikołaja Konstantinova, „Meta data” i „Hunger” Petera Foldesa, “Kwadrat” Zbigniewa Rybczyńskiego, Teledyski “Hard Woman” the Roling Stones i “Money for Nothing” Dire Straits, Reklama “Brilliance”, Animacja “Tony de Paltrie”, Animacje Pixara “Adventures of Andre and Wally B”, “Tin Toy” oraz jeden z odcinków serialu “Ren and Stimpy” Projekcja zostanie uzupełniona wykładem prezentującym najważniejsze kamienie milowe w rozwoju filmowej animacji komputerowej. Wykład multimedialny zostanie zrealizowany bezpłatnie dla dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych w Sali konferencyjnej, wystawowej lub scenicznej… Spotkanie poprowadzi Prof. dr hab. Jan Stasieńko z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej!

Prof. dr hab. Jan Stasieńko – Jest Dyrektorem Instytutu Komunikowania i Technologii Mediów oraz Centrum Badawczo-Projektowego Gier i Animacji „Digital Masters” w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Jest autorem książek Alien vs. Predator? Gry komputerowe a badania literackie (Wrocław 2005), oraz Niematerialne Galatee w wehikułach rozkoszy i bólu. Technologie mediów jako aparaty kreowania posthumanistycznej intymności (Gdańsk 2015) członkiem sieci naukowej Beyond Humanism Net, a także towarzystw naukowych: International Digital Media and Arts Association i Polskiego Towarzystwa Badania Gier, Polskiego Towarzystwa Filmoznawców i Medioznawców. Odbywał staże naukowe w Department of Communication State University of New York College at Brockport oraz w Centre for Digital Media i Simon Fraser University w Vancouver. Był organizatorem (wraz z Agnieszką Dytman-Stasieńko) cyklu konferencji „Język a multimedia” oraz jednym ze współzałożycieli wrocławskiego klastra multimediów Creativro. W pracy naukowej koncentruje się na posthumanistycznych kontekstach technologii medialnych, narracyjnych i edukacyjnych aspektach gier wideo, historii i antropologii nowych mediów, w tym efektów specjalnych, komunikacji elektronicznej. Jest członkiem rady naukowej czasopisma „Homo Ludens” oraz recenzentem wielu krajowych i międzynarodowych pism naukowych (m.in. La Camera Blu, Journal of Posthuman Studies, Palgrave Communications, Transmissions, Przegląd Kulturoznawczy, Replay).

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie festiwalu: https://inicjatywab.pl/dpovedycja10/
Organizatorem festiwalu są: Fundacja Inicjatywa B oraz Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

Share on
Dodaj komentarz