Tablica informacyjna dla kościoła w Pożarzysku

Nowa tablica informacyjno-edukacyjna została zainstalowana przed Kościołem pw. św Józefa Oblubieńca NMP w Pożarzysku. Fundacja Inicjatywa B oraz Sołectwo Pożarzyska stworzyli tablicę informacyjną, która została ustawiona przed główną bramą kościoła.

Tablica ma pełnić funkcję informacyjną i poznawczą. Na podstawie tekstów dostarczonych przez Łukasza Brańkę, stworzyliśmy opis historyczny obiektu oraz charakterystykę najważniejszych elementów (i nie tylko) kościoła tj. krzyż pokutny, portal południowy, sakramentarium, kamienne płyty epitafijne, dzwon na wieży kościelnej… Całość została zilustrowana fotografiami (ogólnymi-współczesnymi oraz stworzonymi z wieży kościoła), które wykonali: Andrzej Maćkała oraz Marek Wąsowski oraz mapką sytuacyjną. Nie brakuje tutaj także materiałów źródłowych z Biblioteki dziedzictwa kulturowego i historycznego Gminy Żarów (Drzeworyt ilustracyjny z 1888 roku, który w oryginale znajduje się na żarowskim Regale pamięci).

Tablica informacyjna posiada także stronę interaktywną. W lewym dolnym rogu planszy, znajdują się trzy kody, które po zeskanowaniu tabletem lub smartfonem przeniosą nas do różnych mediów. Skanując pierwszy barcode możemy pobrać tablicę w wersji elektronicznej. Drugi przeniesie Nas do filmu, w którym zobaczymy kościół z lotu ptaka, natomiast w trzecim ukryty jest prosty model 3D bryły kościoła, który za pomocą przesunięcia palcem możemy obejrzeć z każdej strony!

Tablica o wymiarach 1m x 1m, w metalowej ramie, otrzymała także podłoże z kostki granitowej, którą mieszkańcy wsi stworzyli zaraz po instalacji. Fundacja Inicjatywa B składa podziękowania mieszkańcom i sołtysowi, za zaufanie i wspaniałą współpracę. Mamy nadzieję, że tablica będzie służyć nie tylko mieszkańcom, ale także licznym rowerzystom, pieszym oraz innym osobom, które odwiedzą Pożarzysko!

To już druga tablica, jaką wykonaliśmy dla Pożarzyska, pierwszą możemy zobaczyć klikając w link: https://inicjatywab.pl/projekty/tablica-informacyjna-dla-pozarzyska/

Wykonawca tablicy: Fundacja Inicjatywa B. Druk: Agencja Reklamowa Geospace. Projekt i skład: Tomasz Nycz, Montaż: Sołectwo Pożarzyska. Obrys kościoła: Piotr Wardach

Share on