Relacja z Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji 2018 w Żarowie

6 edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA 2018 w Żarowie za nami! Przez trzy dni (od 21 do 23 marca) Fundacja Inicjatywa B, wyświetliła 50 krótkometrażowych filmów animowanych dla dzieci i osób dorosłych. W ramach wydarzenia, składającego się z 6 odrębnych seansów filmowych, uczestniczyło 640 widzów-jurorów…

Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy szkoły podstawowe oraz przedszkola z Gminy Żarów, które zobaczyły 4 bloki projekcyjne pt. „Teraz Dzieci Mają Głos”, w ramach których organizatorzy wydarzenia przedstawili 24 filmy animowane, biorące udział w konkursie na najlepszą animację. Filmy dla grup zorganizowanych cechowała różnorodność, morał, piękne historie i ciekawi bohaterowie, na widok których najmłodsi odbiorcy festiwalu reagowali spontanicznie. Bardzo przychylni festiwalowi byli sami nauczyciele, którzy napisali 20 ciekawych opinii na temat repertuaru, ale także sposobowi organizacji wydarzenia! Recenzje kadry pedagogicznej można przeczytać klikając w ten link!

W projekcjach „Teraz Dzieci Mają Głos” uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy z Żarowa, Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke z Mrowin, „Bajkowego Przedszkola” z Żarowa oraz Niepublicznego Przedszkola „Chatka Małolatka” z Żarowa. To właśnie Ci mali widzowie, wybrali swoich kandydatów do nagrody brązowych, srebrnych i złotych „Tobołków Koziołka Matołka”, a są nimi:

Bardziej szczegółowe dane konkursowe można przeczytać klikając w ten link!

W wieczornych seansach Konkursu Głównego uczestniczyło znacznie mniej widzów niż w projekcjach porannych. Nie mniej jednak Kategoria Studyjna oraz Szkolna zdobyła serce fanów animacji, którzy zechcieli zobaczyć 26 filmów animowanych.

  • W Kategorii „Studyjnej” najlepszym filmem animowanym wg. widzów została animacja pt. MARCHEWKOWE POLE (2016, 16’).
  • W Kategorii „Szkolnej” tytuł najlepszej animacji przypada filmowi pt. KLUB SENIORA (2016, 06’11”)

Więcej na temat wyników z Konkursu Głównego, można przeczytać klikając w ten link!

Fundacja Inicjatywa B składa serdeczne podziękowanie: Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie za bezpłatne użyczenie sali widowiskowej, w której odbywały się projekcje filmowe, Agencji Reklamowej Geospace za druk materiałów promocyjnych. Wyrazy wdzięczności kierujemy także do organizatora głównego Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji! Do zobaczenia za rok!

Share on