Kinowe Spotkania Młodych w Twoim mieście!

„Kinowe Spotkania Młodych” to przedsięwzięcie organizowane przez Fundację Inicjatywa B, głównie w ramach festiwalu filmowego „Different Point of View”… Przed czerwcową; 10 już edycją niniejszego wydarzenia, pragniemy zaprosić placówki oświatowe z Dolnego Śląska, do uczestnictwa w projekcie, dzięki któremu uczestnicy wykładów multimedialnych poznają najnowsze trendy we współczesnym kinie.

Przed realizacją najnowszego programu składającego się z trzech wykładów, Fundacja Inicjatywa B wznawia realizowany już wcześniej cykl edukacyjny, składający się z 6 tematów stanowiących dopełnienie podstawowej edukacji filmowej, która powierzchownie realizowana jest w szkołach podstawowych oraz średnich.

Do wyboru oferujemy wykład multimedialny oraz tematyczną projekcję filmową składająca się z od kilku do kilkunastu krótkometrażowych polskich filmów animowanych, które nagradzane są w festiwalach ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Cały program dedykowany jest dla zorganizowanych grup szkolnych. Poniżej przedstawiamy tematykę wykładów, którą można wybrać i połączyć z blokiem projekcyjnym:

1. Efekty specjalne we współczesnej kinematografii

Wykład multimedialny przybliży historię i rozwój zaawansowanych efektów specjalnych, których poznanie może sprawić, że dawna – jak i współczesna kinematografia stanie się bardziej zrozumiała, a sam widz przeobrazi się w świadomego odbiorcę filmów. Uczestnictwo w niniejszym wydarzeniu, pozwoli zainteresowanym poznać krótką historię efektów specjalnych, ewolucję i techniki powstawania znakomitych zabiegów kinowych, które szczegółowo omówione zostaną na podstawie atrakcyjnych materiałów filmowych.

Czas trwania: 45 min. | Kategoria wiekowa: Szkoła Podstawowa (klasy 6-8)

2. Produkcja filmu – Poszczególne etapy tworzenia filmu

Wykład multimedialny poświęcony będzie szeroko pojętej produkcji filmowej, której stopień zaawansowania, wpływa na sukcesy większych i mniejszych projektów filmowych. Podczas wydarzenia uczestnicy „Kinowego Spotkania Młodych”, poznają tajniki tworzenia filmów fabularnych. Sięgną po profesjonalną terminologię filmową, która zobrazowana będzie znakomitymi fragmentami filmowymi.

Czas trwania: 50 min. | Kategoria wiekowa: Szkoła Podstawowa (klasy 7-8), Szkoła Ponadgimnazjalna (klasy 1-4)

3. Garść gatunków filmowych

Tematem tego wykładu multimedialnego będą gatunki filmowe, które już w postaci swojego literackiego brata, powstawały i rozwijały się w starożytności, gdzie filozofowie i myśliciele, tu: Platon – klasyfikował gatunki literackie, których liczba w renesansie się powiększyła. W romantyzmie lista gatunków literackich się wymieszała, co poskutkowało narodzinami współczesnej hybrydy filmowej. Uczestnicy spotkania wybiorą się w podróż po najnowszych produkcjach filmowych, analizowanych przez pryzmat gatunku filmowego.

Czas trwania: 40 min. | Kategoria wiekowa: Szkoła Podstawowa (klasy 6-8)

4. Druga młodość tradycyjnych technik animacyjnych

Wykład multimedialny przybliży techniki i sposoby realizacji szeroko pojętej tradycyjnej animacji, która aktualnie przeżywa drugą młodość, konkurując tym samym z zaawansowanymi animacjami trójwymiarowymi.  Podczas projektu, uczestnicy „Kinowego Spotkania…” zapoznają się z różnymi formami animacyjnymi, które służą artystom do komentowania rzeczywistości. Aby wprowadzić widzów w niezwykły świat animacji, warto sięgnąć do historii, w której poruszona zostanie kwestia animacji rysunkowej, twórczości Walta Disneya oraz technik realizacji filmu rysunkowego.

Czas trwania: 35 min. | Kategoria wiekowa: Szkoła Podstawowa (klasy 1-4)

5. Animacja 3D – Kreacja rzeczywistości

W ramach spotkania przedstawiona zostanie historia animacji 3D, porównamy film z animacją, które relacjonują to samo wydarzenie, przybliżymy język, jakim operuje współczesna animacja trójwymiarowa, scharakteryzujemy studio, w którym powstają animacje. Przedstawimy zastosowanie animacji 3D w grach komputerowych, nagrywanie ruchu na systemie motion capture, powiemy czym jest dubbing i jaką rolę odgrywa w animacjach. Unaocznimy animację 3D w edukacji. Cały wykład okraszony jest zabiegami muzycznym, wizualnym (stosownie dobranymi fragmentami filmowymi) oraz grą aktorską.

Czas trwania: 45 min. | Kategoria wiekowa: Szkoła Podstawowa (klasy 7-8), Szkoła Ponadgimnazjalna (klasy 1-4)

6. Film dokumentalny – Komentarz rzeczywistości

W ramach spotkania dokonamy analizy i charakterystyki głównych nurtów dokumentalnych. Przedstawione zostaną wady i zalety realizacji filmu dokumentalnego w odniesieniu do polskiej i zagranicznej szkoły filmowej. Omówione zostaną zagadnienia związane z produkcją, scenografią, reportażem, wywiadów narracyjno-biograficznych. Wszystkie powyższe zagadnienia ilustrowane będą dobranymi odpowiednio fragmentami filmowymi. Cały wykład okraszony jest zabiegami muzycznym, wizualnym (stosownie dobranymi fragmentami filmowymi).

Czas trwania: 50 min. | Kategoria wiekowa: Szkoła Podstawowa (klasy 7-8), Szkoła Ponadgimnazjalna (klasy 1-4)

 

„Kinowe Spotkania Młodych”,  to program, który nie musi być realizowany w przestrzeni kinowej. Mogą być to sale lekcyjne, sale widowiskowe, świetlice, biblioteki, galerie, muzea itp. Wychodzimy z założenia, że to idea łączy ludzi wokół filmu, a nie miejsce. W przypadku zainteresowania Naszą ofertą prosimy o kontakt e-mail, w celu ustalenia spersonalizowanego charakteru spotkania filmowego. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie projektu!

Share on