Poczta historyczna to instalacja w Twojej przestrzeni

Otwieramy skrzynkę niepocztową, a historyczną – skrzynkę dla lokalnej historii, która służyć ma mieszkańcom Gminy Żarów zachować pamięć o Naszym regionie. „Skrzynka historyczna” to tradycyjna pocztowa bryła o innych walorach wizualnych, do której nie wrzucamy już tradycyjnych listów – wrzucamy zaś informacje lub pamiątki, które pomogą zwiększyć świadomość mieszkańców Żarowa na temat ich otoczenia. Pomysłodawcami, organizatorami i wykonawcami projektu są: Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.

Najprawdopodobniej jedyna w Polsce skrzynka historyczna,

do której możemy wrzucić swoje wspomnienia oraz inne materiały, mogące pomóc pozyskać nową wiedzę na temat lokalnej przestrzeni, lub rozszerzyć posiadane informacje. Mieszkańcu Żarowa! Jeżeli pamiętasz, jeśli wiesz coś co może wzbogacić naszą tożsamość poinformuj Nas o tym, wrzucając do skrzynki niepocztowej, a historycznej swoją wiadomość!

Co wrzucać do skrzynki ?

Wszystkie materiały źródłowe tj.: listy, dokumenty, fotografie, rachunki, mapy, kartki pocztowe, gazety, broszury, ulotki oraz inne pamiątki, które zmieszczą się w okienku wrzutowym. Po otrzymaniu „wiadomości” organizatorzy projektu postarają się zdigitalizować, sfotografować oraz przeanalizować niniejsze dokumenty…

OPIS INSTALACJI, czyli co zobaczymy na skrzynce historycznej

Kolor skrzynki historycznej już z dużej odległości mówi o jej przeznaczeniu. Brązowa barwa zarezerwowana jest w przestrzeni publicznej dla zabytków, szlaków historycznych, skansenów, muzeów etc., dlatego też biorąc pod uwagę jej charakter postanowiliśmy zakryć czerwony kolor skrzynki nową farbą i okleić poszczególne jej ściany własnymi, odautorskimi materiałami.

Interaktywny charakter skrzynki historycznej...

Boczne ściany autorskiej „skrzynki historycznej”, zawierają informacje utwierdzające przechodniów w przekonaniu, iż nie jest to ZWYKŁA skrzynki na listy, a skrzynka poczty historycznej („dla historii”). Oprócz powyższej informacji, zamieszczono hashtag; #pocztahistoryczna, pozwalający na łatwe wyszukiwanie informacji i postów dot. naszej instalacji w mediach społecznościowych…

Zeskanuj barcode!

Poza hashtagiem załączone zostały dwa barcody, które po odczytaniu za pomocą popularnych aplikacji na smartfony, przeniosą osoby zainteresowane na stronę, którą w tym momencie czytasz oraz na jej odpowiednik stworzony przez Stowarzyszenie Labiryntarium.pl w celu dokładnego przybliżenia informacji o tym projekcie.

58-130 Poczta historyczna zainstalowana jest przy ul. Armii Krajowej 40

Niecodzienna skrzynka historyczna zostanie zainstalowana 14 stycznia 2016 roku, za zgodą Burmistrza Miasta i Gminy Żarów, przy ul. Armii Krajowej 40 na elewacji budynku, w którym niegdyś mieściły się następujące instytucje: Kino „Świt” oraz Żarowski Ośrodek Kultury. Dziś w tym budynku swoją siedzibę ma Żarowska Izba Historyczna.

Gdy w skrzynce znajdzie się wiadomość (historyczna)...

Wiadomości odbierane są w każdy piątek...

Zawartość skrzynki historycznej sprawdzana jest co tydzień (w piątek) przez właścicieli i organizatorów niniejszej instalacji: Fundację Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl.

Analizujemy i digitalizujemy...

Pozyskane dokumenty postaramy się opisać, sfotografować i zdigitalizować. Jeżeli otrzymany przez nas dokument opatrzony będzie wiadomością od osoby, która wrzuciła artefakt do skrzynki, nawiążemy z nią kontakt i dokładnie wypytamy o przekazany artefakt.

Artefakty z poczty historycznej trafią na regał pamięci...

Jeżeli otrzymamy zgodę od właściciela wrzuconej wiadomości, otrzymany przez nas artefakt zostanie wyeksponowany na regale pamięci, który od stycznia 2017 roku znajduje się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Żarów. Jeśli wiadomość zostanie przekazana anonimowo, materiał automatycznie zostanie umieszczony na regale pamięci oraz na stronie projektu Biblioteka Dziedzictwa: www.bibliotekadziedzictwa.pl

Jeżeli chciałbyś zainstalować skrzynkę poczty historycznej, skontaktuj się z Nami! Po uzgodnieniu wszelkich szczegółów odnowimy skrzynkę i stworzymy spersonalizowane dla Twojego regionu grafiki, pomożemy w promocji przedsięwzięcia, a także podpowiemy jak prowadzić Nasz projekt!

KTO JEST AUTOREM PROJEKTU ARTYSTYCZNEGO ?

58-130 Skrzynka historyczna to owoc pracy Fundacji Inicjatywa B oraz Stowarzyszenia Labiryntarium.pl. Za szczególne wsparcie dziękujemy niezawodnej Agencji Reklamowej Geospace. Projekt został sfinansowany ze środków własnych organizatorów.

Skrzynka historyczna znajduje się przy
ul. Armii Krajowej 40 w Żarowie

Media o projekcie: 58-130 Poczta historyczna

Dziękujemy za wszelkie publikacje, które informują odbiorców Naszych projektów o nowościach artystycznych, jakie podejmowane są w Fundacji Inicjatywa B. Region Fakty, Świdnica 24 oraz Wiadomości Świdnickie o autorskim projekcie: „58-130 Poczta historyczna”:

Region Fakty

Fundacja Inicjatywa B i Stowarzyszenie Labiryntarium.pl ruszają z kolejnym projektem! Już w styczniu uruchomiona zostanie pierwsza w Polsce skrzynka historyczna. –  Otwieramy skrzynkę, która służyć będzie lokalnej historii Miasta i Gminy Żarów. Projekt jest autorską instalacją w przestrzeni miejskiej, która już samym kolorem oraz kształtem zdradza swoje przeznaczenie – mówią pomysłodawcy…

Świdnica 24

Jak wyglądało życie na Dolnym Śląsku w pierwszych latach po II wojnie światowej? Fundacja Inicjatywa B i Stowarzyszenie Labiryntarium.pl zapraszają wszystkich mieszkańców gminy Żarów, aby podzielili się swoimi wspomnieniami i pamiątkami związanymi z historią regionu…

Wiadomości Świdnickie

Po odnowionej budce nietelefonicznej, która czyta poezję, przyszła pora na drugą instalację. Animatorzy z Fundacji Inicjatywa B oraz Stowarzyszenia Labiryntarium.pl tym razem tchnęli nowe życie w starą skrzynkę pocztową, która już 14 stycznia zawiśnie w centrum Żarowa i na stałe będzie służyć lokalnej historii. Zamiast listów, można do niej wrzucać informacje i pamiątki…

WRZUTKI, czyli co znaleźliśmy w skrzynce poczty historycznej

Skrzynka poczty historycznej ma służyć mieszkańcom Gminy Żarów, ma budować wiedzę na temat lokalnej kultury oraz historii. Składamy serdeczne podziękowania osobom, które dostarczyły organizatorom projektu cenne materiały drukowane.

Wrzut 10

Dwie fotografie z Schweidnitzer Straße 12.

Kliknij po więcej informacji

Wrzut 11

Kartka świąteczno-noworoczna do Żarowian z 1972 roku

Kliknij po więcej informacji.

Wrzut 07

Kronika klasowa z lat 1977-1980 Szkoły Podstawowej nr 3 w Żarowie.

Kliknij po więcej informacji

Wrzut 08

Książeczka nadania srebrnej Odznaki Przodownika Pracy Socjalistycznej dla pracownika Jaroszowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych.

Kliknij po więcej informacji.

Wrzut 09

Pamiątka spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Polsce – w czerwcu 1979 roku.

Kliknij po więcej informacji

Wrzut 04

Banknoty i monety polskie, które wyszły z obiegu.

Klijnij po więcej informacji

Wrzut 05

O żarowskiej centrali telefonicznej Siemens z 1927 roku.

Kliknij po więcej informacji.

Wrzut 06

Żarów, pocztówka z lat 60-tych XX wiek.

Kliknij po więcej informacji.

Wrzut 01

Zestaw zdjęć dot. Zjednoczonych Fabryk Chemicznych Silesia, Pochodów majowych, Powodzi z 1977 roku.

Kliknij po więcej informacji

Wrzut 02

Zestaw 27 zdjęć głównie z lat 50-tych, głównie z Przyłęgowa.

Kliknij po więcej informacji

Wrzut 03

Dwa dokumenty urzędowe z 1946 roku oraz 1979 roku.

Kliknij po więcej informacji