Fundacja Inicjatywa B

Park 51
Publiczna przestrzeń parkowa Żarowa

Park 51 w Żarowie

Fundacja Inicjatywa B rozpoczyna wieloetapowy projekt edukacyjny dedykowany dla mieszkańców Gminy Żarów oraz osób odwiedzających Park Miejski w Żarowie… Przyczyną powstania społecznej inicjatywy PARK 51 jest zła kondycja żarowskiego, dendrologicznego parku miejskiego, który został stworzony w drugiej połowie XIX wieku. Historia parku, czy też „zielonego raju”; określanego tak przez społeczność lokalną przed II Wojną Światową, związana jest ściśle z dziejami Żarowa. Najbardziej dynamiczny rozwój miejscowości nastąpił w XIX wiek – i z tym okresem, ok. 1860-1864 należy wiązać powstanie parku, zasługującego na uwagę ze względu na bogaty drzewostan zawierający 51 gatunków drzew. Od tej właśnie liczby, ilości okazałych – dziś pomników przyrody i innych egzotycznych okazów – powstał drugi człon nazwy naszego projektu…
Chcemy zrobić kilka rzeczy zrób je z Nami!

Informacje o drzewostanie

Jeżeli zajmujesz się fotografią, filmem, projektowaniem 2 i 3D, jeśli chciałbyś realizować projekty ingerujące w przestrzeń miejską zgłoś się do Naszego zespołu! Realizacja projektu PARK 51 otworzy dyskusję pomiędzy Fundacją Inicjatywa B, lokalną społecznością oraz Urzędem Miasta i Gminy Żarów nad dalszą reorganizacją przestrzeni parku. Czy zastanawialiście się kiedyś jakie drzewa występują w żarowskim Parku Miejskim? Czy podczas licznych wydarzeń organizowanych w tym miejscu lub podczas niedzielnych spacerów zastanawialiście się co to za drzewo? Teraz możesz dowiedzieć się wszystko o PARKU51…

.01

Etap 1

Projekt i stworzenie strony internetowej przedsięwzięcia, posiadającej treści edukacyjne kierowane dla lokalnych placówek oświatowych, kulturalnych oraz osób zainteresowanych. Witryna zawierać będzie mapę parku, wzbogaconą o szersze informacje dot. historii niniejszego miejsca, opis drzewostanu wraz z materiałem fotograficznym, możliwość udostępniania wybranych informacji do portali społecznościowych, informacje i wiadomości na temat kolejnych działań związanych z projektem PARK 51.

.02

Etap 2

Projekt i wykonanie tablicy informacyjnej, zawierającej plan Parku Miejskiego w Żarowie, rozłożenie bogatego drzewostanu (wraz z nazwami), ścieżek rekreacyjnych, historii parku oraz obiektów charakterystycznych. Wygląd tablicy, jak i jej poszczególne części, powstaną w wyniku kreatywnej, autorskiej pracy projektowej, składającej się z wielu etapów: m.in.: stworzenie mapy, punktów identyfikacyjnych, logotypu, kodu odsyłającego za pomocą telefonów komórkowych na stronę internetową przedsięwzięcia oraz innych treści merytorycznych.

.03

Etap 3 (przed realizacją)

Projekt i instalacja tabliczek opisowych, dedykowanych dla konkretnych gatunków drzew, będących pomnikami przyrody. Tabliczki zawierać będę treści artystyczne – dobrej jakości fotografie – oraz edukacyjne: pochodzenie drzewa, wysokość, obwód etc. Całość stworzona będzie na kształt edukacyjnego spaceru dla wszystkich mieszkańców Gminy Żarów i osób, które odwiedzają żarowski Park Miejski.

Nasze działania

W przestrzeni Parku Miejskiego

Zła kondycja „starej tablicy” stała się impulsem do kreatywnego działania Fundacji Inicjatywa B… Nieczytelna mapa, mało szczegółowa topografia, brak spisu aktualnego drzewostanu oraz uboga notka historyczna – te elementy zostały zastąpione powyższym projektem, który mamy nadzieję będzie służył długie lata dla wszystkich odwiedzających Park Miejski w Żarowie.

Nowa tablica w przestrzeni Parku Miejskiego…

Projekt i wykonanie dwustronicowej tablicy informacyjnej to pierwszy etap projektu PARK 51. Instalacja nowej, dwustronnej tablicy informacyjnej składającej się z mapy przedstawiającej aktualny drzewostan oraz mapy unaoczniającej elementy ważne (zachowane) oraz nieistniejące, miała miejsce 15 września 2017 roku. Montaż tablicy został przeprowadzony dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Żarowie. Do współpracy przy tworzeniu tablicy, Fundacja Inicjatywa B zaprosiła następujące osoby: Piotr Wardach (prace projektowe, graficzne), Anna Kalinowska (inwentaryzacja drzewostanu), Zbigniew Malicki (stworzenie historii parku i zamku).

  • Nowa topografia
  • Inwentaryzacja drzew
  • Oznaczenie drzew
  • Ciekawa historia
  • Wątki historyczne
  • Obiekty nieistniejące
  • Interaktywność
  • Nowe miejsce tablicy
Przede wszystkim

Informujemy, mówimy o parku

Blisko 6 hektarowa powierzchnia parku przylega do neogotyckiego pałacowego kompleksu, zwanego potocznie „zamkiem”, który został wybudowany przez majętnego fabrykanta: Carla Fridricha Von Kulmiza. Ta pokaźna budowla ogranicza teren parkowy od strony wschodniej, zaś od zachodu brzeg parku, wyznacza zabytkowa aleja licząca ponad 180 lat. Najstarsze drzewa liściaste liczą ok. 130 lat, współgrają z mnogością taksonów egzotycznych, sprowadzonych na niniejszy teren, na specjalne zamówienie właścicieli parku, który już na samym początku istnienia, będący własnością prywatną, udostępniany był wszystkim mieszkańcom Żarowa.

    Konkurs na zielnik z

    z Parku miejskiego w Żarowie

    Weź udział w wydarzeniu na facebooku! Ręcznie wykonane lub zdigitalizowane prace, należy złożyć do 10 listopada 2017 roku; elektronicznie na adres: wezmeudzial@inicjatywab.pl lub osobiście (fizycznie) w siedzibie Biblioteki Publicznej w Żarowie w godzinach funkcjonowania placówki: (od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 17.30)
    Spacer po Parku Miejskim

    W pewny dzień jesienny (datę podamy wkrótce, po konsultacji z grupami zorganizowanymi), Fundacja Inicjatywa B zaprasza dzieci i młodzież na wspólny spacer po Parku miejskim w Żarowie. Wykorzystując rozdane przez organizatora mapki, uczestnicy projektu pozbierają liście, znalezione na trawnikach dendrologicznego parku, które wkrótce staną się częścią artystycznych zielników.

    Historia Parku Miejskiego

    Przy zbieraniu liści dzieci i młodzież, zostaną poinformowani przez organizatora o historii parku i zamku Kulmizów w Żarowie. Warsztatowicze dowiedzą się o przeszłości „Zielonych płuc Żarowa”, która być może zainspiruje przyszłych projektantów wyjątkowych zielników…, zdobędą wiedzę o ilości gatunków drzew i ich pochodzeniu…, zachwycą się prostymi technikami suszenia liści i przygotowaniu zbiorów przed realizacją zielników…

    Stworzenie zielników

    Zielniki, wykonane dowolną metodą plastyczną (wycinanie, wklejanie, obrysowanie, skanowanie etc.), wezmą udział w ogólnodostępnym konkursie artystycznym na „Zielnik z Parku miejskiego w Żarowie”. Organizator projektu weźmie pod uwagę technikę wykonana, poziom artystyczny oraz wartość edukacyjną… Prace składające się min. z 10 stron (plansz), będą przyjęte do konkursu.

    Działania dodatkowe

    W ramach projektu PARK51

    Poniżej przedstawiamy szereg działań animacyjnych oraz edukacyjnych, które zrealizowaliśmy w przestrzeni żarowskiego Parku Miejskiego. Wszystkie inicjatywy podejmowane są dla dobra ``zielonej przestrzeni``, która tak często odwiedzana jest przez mieszkańców Gminy Żarów nie tylko podczas różnych wydarzeń, ale także weekendowych spacerów!
    Wydarzenia

    Terenowa prelekcja: Historyczna zieleń parku miejskiego w Żarowie, odbędzie się w przestrzeni parkowej. Prelekcję poprowadzą: Robert Sobolewski oraz Zbigniew Malicki.

    19/05/2019
    Terenowa prelekcja

    Historyczna zieleń Parku Miejskiego w Żarowie

    Zapraszamy na unikatową prelekcję w Parku miejskim w Żarowie, którą poprowadzi: Robert Sobolewski. W programie znajdą się tematy tj.: rzadkie gatunki i odmiany drzew występujące w żarowskim Parku Miejskim (m.in.: kłęk amerykański, klon pospolity, jodła grecka, cypryśnik błotny etc.), drzewa Żarowa na tle innych rzadkich drzew Dolnego Śląska, pomniki przyrody jako nobilitacja, ich wartości, korzyści oraz funkcje, rola drzew w kształtowaniu kompozycji parków historycznych, odtwarzanie historycznej kompozycji, szanse i zagrożenia. Zieleń historyczna w kształtowaniu tożsamości regionalnej miasta i gminy Żarów.

    Ponadto porozmawiamy o aktualnej kondycji Parku Miejskiego w Żarowie. W moderowanym panelu dyskusyjnym zapytamy mieszkańców o ich opinie na temat estetyki przestrzeni parkowej i o ewentualne zmiany, mające na celu dobro zabytkowego parku.

    Na spotkanie zaprosimy także specjalistów ds. dendrologii i ochrony dziedzictwa kulturowego-przyrodniczego. Wstęp do Prelekcja: Historyczna zieleń parku miejskiego w Żarowie przeprowadzi Zbigniew Malicki, który opowie o powstaniu Parku Miejskiego

    Wydarzenia

    Akcja społeczna: Tylko liście mogą leżeć w Parku, czyli sprzątamy Park miejski w Żarowie ze wszelkich śmieci.

    06/06/2020
    Akcja społeczna

    Tylko liście mogą leżeć w parku. Sprzątamy Park miejski w Żarowie

    Fundacja Inicjatywa B w ramach projektu #PARK51, zaprasza chętnych mieszkańców Gminy Żarów do uczestnictwa w akcji społecznej pt. „Tylko liście mogą leżeć w parku”. Wspólnie posprzątamy przestrzeń zabytkowego parku, który jest zielonymi płucami miasta, miejscem rekreacji wielu mieszkańców gminy oraz punktem turystycznym na mapie Dolnego Śląska. Zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa postaramy się pozbierać wszystkie puszki, butelki, kapsle, papierki oraz inne śmieci, które znajdują się pod ławkami, obok pojemników na odpady oraz w części zalesionej.

    6 czerwca 2020 roku teren żarowskiego Parku miejskiego, został uprzątnięty z butelek, plastikowych opakowań, kapsli i innych śmieci, które znajdowały się w pobliżu ławek, kubłów, pod drzewami i na terenie bardziej zalesionym. ok. 20 Wolontariuszy zebrało 39 worków odpadów. Worki na śmieci w poniedziałek zostaną wywiezione w miejsce składowania odpadów.

    W żarowskim parku na bardzo małej powierzchni znajduje się 16 koszy na śmieci. 10 z nich nie posiada dna, jest uszkodzonych i tym samym nie spełnia swojej funkcji, dlatego też po wyrzuceniu czegokolwiek do kubła, śmieci wylatują na trawę. Sprzątanie Parku miejskiego w Żarowie, było doskonałą okazją na wskazanie nieczynnych koszy na śmieci i ich zabezpieczenie taśmą ostrzegawczą. Nasza organizacja liczy na szybką interwencję Urzędu Miejskiego w Żarowie, który jako administrator powinien usunąć zepsute kubły.

    Fundacja Inicjatywa B dziękuje Urządowi Miasta i Gminy Żarów za przekazanie na niniejszy cel worków na śmieci, rękawiczek oraz za organizację wywiezienia odpadów. Apelujemy również do osób, które przebywają na terenie żarowskiego Parku miejskiego o wyrzucanie odpadów do pojemników na śmieci lub zabieranie ich ze sobą.

    PARK 51 jesienią!

    Jesień w żarowskim Parku miejskim

    W XIX wieku powstał park z pięknymi kompozycjami drzew, które jesienią wyglądają różnorodnie i kolorowo. Niniejszy film powstał spontanicznie podczas niedzielnego popołudnia w przestrzeni parkowej.