PARK 51 - Nowa topografia w żarowskim Parku Miejskim

Przyczyną powstania społecznej inicjatywy PARK 51 jest zła kondycja żarowskiego, dendrologicznego parku miejskiego, który został stworzony w drugiej połowie XIX wieku. Historia parku, czy też „zielonego raju”; określanego tak przez społeczność lokalną przed II Wojną Światową, związana jest ściśle z dziejami Żarowa. Najbardziej dynamiczny rozwój miejscowości nastąpił w XIX wiek – i z tym okresem, ok. 1860-1864 należy wiązać powstanie parku, zasługującego na uwagę ze względu na bogaty drzewostan zawierający 51 gatunków drzew. Od tej właśnie liczby, ilości okazałych – dziś pomników przyrody i innych egzotycznych okazów – powstał drugi człon nazwy naszego projektu…

PROJEKTUJEMY NOWĄ PRZEJRZYSTĄ TOPOGRAFIĘ PARKU W ŻAROWIE

Fundacja Inicjatywa B rozpoczyna wieloetapowy projekt edukacyjny dedykowany dla mieszkańców Gminy Żarów oraz osób odwiedzających Park Miejski w Żarowie…

Przede wszystkim informujemy, mówimy o parku

Projekt PARK 51 unaocznić ma wszystkim odwiedzającym teren parkowy, jego wartość historyczną oraz ekologiczną, rzadkie w regionie okazy drzew m.in.: Miłorząb dwuklapowy, Glediczja trójcierniowa, Kłęk kanadyjski, Robinia akacjowa, Tulipanowiec amerykański czy Cyprysik błotny…

vlcsnap-3054-01-03-07h12m08s388

Kilka słów o parku

Blisko 6 hektarowa powierzchnia parku przylega do neogotyckiego pałacowego kompleksu, zwanego potocznie „zamkiem”, który został wybudowany przez majętnego fabrykanta: Carla Fridricha Von Kulmiza. Ta pokaźna budowla ogranicza teren parkowy od strony wschodniej, zaś od zachodu brzeg parku, wyznacza zabytkowa aleja licząca ponad 180 lat. Najstarsze drzewa liściaste liczą ok. 130 lat, współgrają z mnogością taksonów egzotycznych, sprowadzonych na niniejszy teren, na specjalne zamówienie właścicieli parku, który już na samym początku istnienia, będący własnością prywatną, udostępniany był wszystkim mieszkańcom Żarowa.

Po co nam ten projekt ?

Historyczne, społeczne przeznaczenie parku, skłoniło Fundację Inicjatywa B, do stopniowej rekultywacji zielonego terenu, cieszącego się popularnością wśród mieszkańców Miasta i Gminy Żarów. Pierwszym etapem prac, w które chcemy zaangażować pasjonatów historii ziemi żarowskiej, projektantów, grafików i fotografów będzie stworzenie nowych, czytelnych tablic informacyjnych, dzięki którym świadomość ludzi odwiedzających Park Miejski w Żarowie, wzrośnie ze względu na załączone treści edukacyjne.

Chcemy zrobić kilka rzeczy. Zrób je z nami...

Jeżeli zajmujesz się fotografią, filmem, projektowaniem 2 i 3D, jeśli chciałbyś realizować projekty ingerujące w przestrzeń miejską zgłoś się do Naszego zespołu! Realizacja projektu PARK 51 otworzy dyskusję pomiędzy Fundacją Inicjatywa B, lokalną społecznością oraz Urzędem Miasta i Gminy Żarów nad dalszą reorganizacją przestrzeni parku.

Informacje o drzewostanie

Czy zastanawialiście się kiedyś jakie drzewa występują w żarowskim Parku Miejskim? Czy podczas licznych wydarzeń organizowanych w tym miejscu lub podczas niedzielnych spacerów zastanawialiście się co to za drzewo? Teraz możesz dowiedzieć się wszystko o PARKU51

Etap pierwszy

Projekt i stworzenie strony internetowej przedsięwzięcia, posiadającej treści edukacyjne kierowane dla lokalnych placówek oświatowych, kulturalnych oraz osób zainteresowanych. Witryna zawierać będzie mapę parku, wzbogaconą o szersze informacje dot. historii niniejszego miejsca, opis drzewostanu wraz z materiałem fotograficznym, możliwość udostępniania wybranych informacji do portali społecznościowych, informacje i wiadomości na temat kolejnych działań związanych z projektem PARK 51.

Etap drugi

Projekt i wykonanie tablicy informacyjnej, zawierającej plan Parku Miejskiego w Żarowie, rozłożenie bogatego drzewostanu (wraz z nazwami), ścieżek rekreacyjnych, historii parku oraz obiektów charakterystycznych. Wygląd tablicy, jak i jej poszczególne części, powstaną w wyniku kreatywnej, autorskiej pracy projektowej, składającej się z wielu etapów: m.in.: stworzenie mapy, punktów identyfikacyjnych, logotypu, kodu odsyłającego za pomocą telefonów komórkowych na stronę internetową przedsięwzięcia oraz innych treści merytorycznych.

Etap trzeci

Projekt i instalacja tabliczek opisowych, dedykowanych dla konkretnych gatunków drzew, będących pomnikami przyrody. Tabliczki zawierać będę treści artystyczne – dobrej jakości fotografie – oraz edukacyjne: pochodzenie drzewa, wysokość, obwód etc. Całość stworzona będzie na kształt edukacyjnego spaceru dla wszystkich mieszkańców Gminy Żarów i osób, które odwiedzają żarowski Park Miejski.

NASZE DZIAŁANIA W PRZESTRZENI PARKU

Zła kondycja „starej tablicy” stała się impulsem do kreatywnego działania Fundacji Inicjatywa B… Nieczytelna mapa, mało szczegółowa topografia, brak spisu aktualnego drzewostanu oraz uboga notka historyczna – te elementy zostały zastąpione powyższym projektem, który mamy nadzieję będzie służył długie lata dla wszystkich odwiedzających Park Miejski w Żarowie.

Projekt i wykonanie dwustronicowej tablicy informacyjnej to pierwszy etap projektu PARK 51. Instalacja nowej, dwustronnej tablicy informacyjnej składającej się z mapy przedstawiającej aktualny drzewostan oraz mapy unaoczniającej elementy ważne (zachowane) oraz nieistniejące, miała miejsce 15 września 2017 roku. Montaż tablicy został przeprowadzony dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Żarowie. Do współpracy przy tworzeniu tablicy, Fundacja Inicjatywa B zaprosiła następujące osoby: Piotr Wardach (prace projektowe, graficzne), Anna Kalinowska (inwentaryzacja drzewostanu), Zbigniew Malicki (stworzenie historii parku i zamku).

Strona A zawiera: nową, odświeżoną topografię terenu parkowego, kolorowy spis drzewostanu oraz legendę, która klasyfikuje poszczególne drzewa jako: okaz o wymiarach pomnikowych, unikat, unikat o wymiarach pomnikowych, unikat pomnik przyrody.

Strona B tablicy składa się z: mapy zawierającej obiekty charakterystyczne (istniejące i nieistniejące), historii parku i zamku, informacji o projekcie…, a są to Teatr Bezdomny im. Bohumila Hrabala w Żarowie, Grób Kulmiza, Skałka, Kompleks pałacowy oraz nieistniejące elementy: tj. romantyczny staw oraz Ogród zimowy.

Konkurs na zielnik z Parku miejskiego w Żarowie

png_fb_kontakt

Weź udział w wydarzeniu na facebooku! Ręcznie wykonane lub zdigitalizowane prace, należy złożyć do 10 listopada 2017 roku; elektronicznie na adres: wezmeudzial@inicjatywab.pl lub osobiście (fizycznie) w siedzibie Biblioteki Publicznej w Żarowie w godzinach funkcjonowania placówki: (od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 17.30)

W pewny dzień jesienny (datę podamy wkrótce, po konsultacji z grupami zorganizowanymi), Fundacja Inicjatywa B zaprasza dzieci i młodzież na wspólny spacer po Parku miejskim w Żarowie. Wykorzystując rozdane przez organizatora mapki, uczestnicy projektu pozbierają liście, znalezione na trawnikach dendrologicznego parku, które wkrótce staną się częścią artystycznych zielników.

Przy zbieraniu liści dzieci i młodzież, zostaną poinformowani przez organizatora o historii parku i zamku Kulmizów w Żarowie. Warsztatowicze dowiedzą się o przeszłości „Zielonych płuc Żarowa”, która być może zainspiruje przyszłych projektantów wyjątkowych zielników…, zdobędą wiedzę o ilości gatunków drzew i ich pochodzeniu…, zachwycą się prostymi technikami suszenia liści i przygotowaniu zbiorów przed realizacją zielników…

Zielniki, wykonane dowolną metodą plastyczną (wycinanie, wklejanie, obrysowanie, skanowanie etc.), wezmą udział w ogólnodostępnym konkursie artystycznym na „Zielnik z Parku miejskiego w Żarowie”. Organizator projektu weźmie pod uwagę technikę wykonana, poziom artystyczny oraz wartość edukacyjną… Prace składające się min. z 10 stron (plansz), będą przyjęte do konkursu.