Fundacja Inicjatywa B

Opowiadania o mieście 3
Lokalna historia przedstawiona literacko

Interdyscyplinarny projekt: OPOWIADANIA O MIEŚCIE 3

Ideą projektu”Opowiadania o mieście”, jest promocja lokalnej historii. Za pomocą pracy twórczej z autorami i narratorami  stworzymy trzecią edycję projektu, którego pomysłodawcą jest Tomasz Nycz.

Opracowane zagadnienia (teksty opowiadań, podcasty oraz materiały graficzne) będą udostępnione bezpłatnie na wolnej licencji Creative Commons, która umożliwia darmowe, nieograniczone korzystanie ze zbiorów.

Ważne terminy

Rekrutacja narratorów: 10-31.01.2021
Tworzenie i publikacja podcastów: 1-25.02.2021
Instalacja tabliczek dźwiękowych: 26-28.02.2021

Media społecznościowe

Poza główną stroną internetową, rezultat projektu oraz wszelkie relacje będzie można śledzić w mediach społecznościowych Fundacji Inicjatywa B.

Opowiadania o mieście 3. Literacko
– o czym jest projekt ?

Na 3. edycję projektu „Opowiadania o mieście” mamy trochę inną koncepcję niż dotychczas. Tym razem w oparciu o materiały referencyjne (lokalne portale internetowe oraz publikacje) stworzymy treści literackie łączące fikcję i fakty z przeszłości dawnego Żarowa. Jak wyjdzie ten eksperyment?

01

01Tworzenie opowiadań

„Opowiadania” inspirowane lokalną historią, które tworzą żarowskie autorki: Natalia Dominik, Magdalena Rypan, Klaudia Piasecka oraz Katarzyna Rembisz, będą gotowe do audiodeskrypcji już 31 stycznia!

02

02Podcasty

We współpracy z 10 narratorami z Gminy Żarów, stworzymy podcasty internetowe, które znajdą się na mapie opowiadań oraz w przestrzeni miejskiej w formie tabliczek dźwiękowych.

03

03Foto (montaże)

Foto (montaże) czyli zestawienie materiałów archiwalnych (np. zdjęć, przedwojennych pocztówek) ze współczesnymi fotografiami unaocznią zmiany w naszym otoczeniu.

10 opowiadań literackich

Żarowskie autorki pracują nad opowiadaniami

Na podstawie dostępnych publikacji oraz stron internetowych, żarowskie autorki inspirując się historią i przeszłością wybranych obiektów, tworzą opowiadania łączące w sobie fakty i fikcję literacką. Gdzie zaprowadzi ich wyobraźnia?

Postęp pisania

Postęp pisania

Postęp pisania

Postęp pisania

Masz ochotę dołączyć do grona 10 narratorów? Chcesz sprawdzić się jako lektor, czytający jedno z dziesięciu „opowiadań o mieście”?

„Opowiadania” inspirowane lokalną historią, które tworzą żarowskie autorki będą gotowe do audiodeskrypcji już 31 stycznia! W związku z powyższym Fundacja Inicjatywa B zaprasza 10 osób z Gminy Żarów do współpracy przy tworzeniu podcastów internetowych, które nagramy na podstawie autorskich opowiadań, a następnie opublikujemy na mapie opowiadań i w mediach społecznościowych. Zarejestrowane opowiadania rozbudują także dźwiękową ścieżkę miejską, która dziś składa się z 30 nagrań na 20 tabliczkach.