Fundacja Inicjatywa B

Młyn poetów
W siedlimowicach k/ Żarowa

Pierwszy młyn poetów

Gospodarczy młyn w Siedlimowicach to nowe miejsce na mapie wydarzeń kulturalnych Dolnego Śląska. To niezwykła przestrzeń, którą trzeba ożywić, to stary budynek który wymaga od artystów nowego spojrzenia. Podczas pierwszej edycji projektu, postaramy się wykorzystać nie tylko wnętrze zabytkowego młyna, ale także przestrzeń publiczną wsi, ruiny pałacu, staw i pobliskie lasy. Wszystkie miejsca staną się pracownią oraz sceną zaproszonych artystów. Organizatorem eksperymentalnego projektu: „Młyn poetów” jest Fundacja Inicjatywa B. Gospodarzem przedsięwzięcia jest Stary Młyn w Siedlimowicach.
Poezja w ciekawej formie, przystępnej dla publiczności?

Co się wydarzyło
w gospodarczym młynie?

Warsztaty
Program

Krótkie formy literackie zapisane pod wpływem chwili… Parafrazy, trawestacje, miniatury poetyckie oraz apele – to wszystko wydrukowaliśmy na białych kartkach, a następnie rozwiesimy w miejscach, w których nigdy by się nie znalazły. Przykładowymi „wypowiedziami w młynie” były teksty uczestników wydarzenia: Jestem workiem. – marzeń ?, „Zrób komuś dzień dobry”, „Mąka. Wszędzie mąka.”, „Nie patrz! Czytaj!”, „Napisali o mnie w gazecie. Krótko”, „Ja to Ty, Ty to Ja, kto, bez imienia”, „Myśleć jak ? Tworzyć jak ? -tak.”

Spotkania
Program

Spotkanie autorskie z Barbarą Elmanowską, Robertem Gawłowskim oraz Justyną Koronkiewicz – w murach młyna odbyło się spotkanie, w ramach którego przedstawiliśmy, całkowicie skrajne podejścia do utworów poetyckich, omówiliśmy warsztat pisarski i zapoznaliśmy się z twórczością zaproszonych poetów.

Plener
Program

Wspólnie z właścicielami młyna oraz uczestnikami projektu, wybraliśmy się na spacer po Siedlimowicach. Próbowaliśmy opisać przestrzeń za pomocą zdjęć oraz literatury. Stworzone materiały prezentowane nie zostały jednak zaprezentowane na forum. Uczestnicy potraktowali ten punkt programu jako element warsztatowy. Fotorelację spaceru można zobaczyć na naszym Facebooku.

Literatura
Na początek odbył się spacer fotograficzno-literacki po Siedlimowicach, następnie wydarzenie: „Wypowiedzi w Młynie” (krótkie formy literackie zapisane pod wpływem chwili zostały rozwieszone w różnych miejscach budowli).
Muzyka
Dopełnieniem warstwy literackiej, był akustyczny koncert Johanki, która rozbrzmiała na ostatnim piętrze młyna. Oprawa muzyczna została okraszona światłem.
Film
Po szczyciem poetyckim, w przestrzeni młyna odbyła się projekcja dwóch filmów, przedstawiających sylwetki i biografię znanych polskich twórców literackich.
Teatr
Spektakl pt. „Romanca” w wykonaniu Teatru Bezdomnego im. Bohumila Hrabala. To sztuka bliska człowiekowi i jego codziennym problemom, bo czy nie zdarzyło się, że życie przybiło Cię do ziemi i nie umiałeś się podnieść?
Spotkania autorskie

Literaci na szczycie poetyckim w Siedlimowicach...

Ciekawym punktem programu były spotkania autorskie z Barbarą Elmanowską, Robertem Gawłowskim i Justyną Koronkiewicz. Barbara Elmanowska jest laureatką licznych konkursów poetyckich, wydała dwa tomiki, pisze również eseje i teksty krytycznoliterackie, prowadzi warsztaty pisarskie w bibliotece w Świdnicy. Robert Gawłowski to dziennikarz, poeta, krytyk, dramaturg, autor wielu audycji i reportaży radiowych, opublikował kilka tomów poetyckich. Justyna Koronkiewicz zadebiutuje tomikiem „Szamanka” wydanym pod patronatem grupy poetycznej „Na Krechę”, tworzy poezję inspirowaną m.in. obrazami malarki Renaty Brzozowskiej (prowadzą razem fanpage na Facebooku „Moja dusza ma zapach cynamonu”). Tworzy również obrazy metodą quillingu i propaguje filozofię polegającą na życiu w zgodzie z naturą. Podczas rozmowy z tymi trzema autorami zostały przedstawione różne podejście do tworzenia poezji, omówiony został warsztat pisarski, przedstawione zostały wybrane utwory
01

Barbara Elmanowska

Mieszka w Świdnicy. Absolwentka filologii polskiej na PWSZ w Wałbrzychu. Obroniła doktorat: Tekst i widmo. O wybranych dziennikach z obozów koncentracyjnych (1939-1945) na Uniwersytecie Wrocławskim. Zaęla pierwsze miejsce w konkursie „Literackie Talenty 2006 za esej „Zawsze fragment”, publikuje w antologiach. Wydała tomik „Tę drogerię mm po drodze”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Wrocław 2009. Wydanie było główną nagrodą w konkursie na poetycki Debiut Książkowy 2008. Najnowszy tomik” Próby Generalne” ukazał się wydawnictwie Mamiko, Nowa Ruda 2014 rok. Prowadzi warsztaty pisarskie w Publicznej Miejskiej Bibliotece w Świdnicy.

02

Robert Gawłowski

Jako poeta debiutował w roku 1977, zaś jako dziennikarz i krytyk w roku 1978. Dotychczas wydał zbiory poezji: „Nie ukrywajmy tego szaleństwa” – 1983, ”Ograniczony wybór” – 1984, „Marko Polo szuka nowej drogi” – 1984, „Marko Polo ” – 1987, „Podróż chroniczna” – 1997, „Georg – ostatnie chwile, ostatnie błyski ” – 1998 (poemat o Georgu Traklu) oraz manifest poetycki – ” Książeczka o poezji” – 1997. Autor sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych i scenariuszy filmowych. Wiersze, artykuły, eseje publikował w wielu czasopismach i antologiach zarówno w Polsce jak i za granicą. Prowadził blog literacki „PAN ŚWIAT”. Ostatnio publikował głównie w portalu HELIKOPTER oraz w antologii „Przewodnik po zaminowanym terenie” (2016). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

03

Justyna Koronkiewicz

Jestem absolwentką filologii polskiej i public relations. Należy do grupy literycznej „Na Krechę” Moje korzenie sięgają zachodu, ale serce zawsze biło dla gór. Z dala od zgiełku miast. Dlatego razem z rodziną zamieszkałam na wsi, w sercu Gór Stołowych. Dzięki ludziom, którzy w moich słowach znaleźli coś dla siebie zaczęłam prowadzić poetyckiego bloga. To przestrzeń, w której spotyka się słowo i obraz. Tekstom towarzyszą obrazy mojej przyjaciółki Renaty Brzozowskiej.  Dopełniamy się wzajemnie. Bliska mi jest proza poetycka i poetyka skupiająca się na czuciu świata wszystkimi zmysłami. Słowa czuję w sobie jak uderzenia szamańskiego bębna. Są dla mnie energetyczną wibracją, dzięki której mogę przekazać to, co jest we mnie, na zewnątrz. Niedawno ukazał się mój debiutancki tomik „Szamanka”. Gra na bębnach i innych instrumentach etnicznych z Johanką Joanną Filas i Dobrogostem Krukiem.

Robert Gawłowski

Hyde Młyn Poetycki

Poezja w ciekawej formie, przystępnej dla publiczności? Taki pomysł na propagowanie literatury miała Fundacja Inicjatywa B. 12 sierpnia 2016 r. od godz.16:00 w Siedlimowicach odbyło się wydarzenie „Młyn Poetów”. Gospodarzem przedsięwzięcia był Stary Młyn, który zgodził się gościć artystów na terenie tego zabytkowego obiektu. W tak interesującym miejscu można było odbierać poezję w niepowtarzalny sposób... Podczas spotkania w Siedlimowicach, odbyła się prezentacja twórczości zaproszonych gości. Jednym z punktów programu było czytanie ``Trakla`` połączone z instalacją wideo. Historię poetycką o Georgu Traklu przeczytał sam autor: Robert Gawłowski...
Robert Gawłowski

Zobacz instalację Wideo

Instalacja, to film wideo-kolaż składający się z materiałów wizualnych, tj. nagrania, fotografie oraz dźwięki. Materiał został stworzony na potrzebę literacko-artystycznego performanfu, który wyknał Robert Gawłowski.
58-130 Żarów
Siedlimowice 1
+48 781 041 989
kontakt@inicjatywab.pl

Masz pytania lub propozycje, związane z realizacją drugiej edycji Młyna Poetów? Skontaktuj się z Fundacją Inicjatywa B, która jest organizatorem działań literackich!