Fundacja Inicjatywa B

Mapa spacerowa w Żarowie

Mapa spacerowa w Żarowie

Jaką wizję swojej miejscowości mają Żarowianie? Czy po Żarowie można spacerować? Czy w Twoim najbliższym otoczeniu są miejsca warte uwagi? Takimi pytaniami rozpoczynaliśmy projekt pt. „Żarów. Mapa spacerowa”, którego rezultat właśnie prezentujemy.

Dziś Agencja Reklamowa Geospace k/ poczty w Żarowie, zainstalowała planszę projektową o wymiarach 1m x 2m. Tablica składa się z graficznej mapy nawiązującej do przyzwyczajeń spacerowych mieszkańców oraz 60 punktów na terenie Żarowa, które można sobie przypomnieć lub poznać idąc na spacer! Tablica informacyjna zawiera również dwie niespodzianki QR: pierwszy po zeskanowaniu smartfonem przeniesie nas do mapy online, która zawiera ciekawostki archiwalne, drugi zaś ukrywa rozszerzenie mapy, które warto mieć spacerując po Żarowie!

W procesie projektowania mapy Fundacja Inicjatywa B uwzględniła kilkadziesiąt propozycji i sugestii, które drogę e-mail, za pomocą mediów społecznościowych i ustnie przekazali zainteresowani projektem mieszkańcy Gminy Żarów. Projekt wizualizuje przyzwyczajenia spacerowe, ulubione ścieżki mieszkańców oraz punkty na mapie Żarowa (z uwzględnieniem lokalnego nazewnictwa), które warto zobaczyć samotnie lub grupie w oparciu o luźne scenariusze!

#żarówmapaspacerowa

Żarów jest miastem „nieturystycznym”, mało u nas gości z aparatami, nie ma hoteli, ciekawszych zabytków, szlaków turystycznych. Nie oznacza to jednak, że małej miejscowości nie można zwiedzać. Mapa spacerowa stworzona jest przez mieszkańców i dla mieszkańców Żarowa, którzy spacerują, gdzieś idą, chodzą się przejść, nie tylko w czasach pandemii. Spacerują, ale nie patrzą dookoła siebie. Właśnie dla tej grupy odbiorców powstał przewodnik, którego celem jest pokazanie „niewidzialnego miasta”; miejsc, obiektów, zjawisk oraz urozmaicenie codziennych spacerów.

Społeczny przewodnik po mieście, różni się od standardowych planów miast; percepcją (czyli świadomym odbiorem tkanki miejskiej), biografią przestrzeni (wszystko ma swoją historie, swoją przeszłość, powód dlaczego istnieje) i graficznym rozwiązaniem. Wszystkie możliwe informacje o projekcie można znaleźć na stronie internetowej, a tymczasem zapraszamy Was na niecodzienny spacer po Żarowie, aby odkryć na nowo:

  • małą architekturę
  • sztukę miejską
  • punkty widokowe
  • elementy poniemieckie
  • ciekawostki miejskie
  • tabliczki dźwiękowe
Informacje organizacyjne

Organizator: Fundacja Inicjatywa B. Projekt graficzny: Tomasz Nycz. Druk: Agencja Reklamowa Geospace. Pomoc przy instalacji tablicy: Gmina Żarów.