Program rezydencji artystycznych, czyli sztuka w parach.

Czym są DUETY? Wymianą, konfrontacją, eksperymentem, spotkaniem. Spotkaniem dwojga ludzi i dwóch dziedzin sztuki. Spotkaniem kogoś „stąd” i kogoś „spoza”. Dzieleniem się inspiracjami i przestrzenią twórczą. Chcemy przyjrzeć się również procesowi twórczemu zarówno w kontekście miejsca, jak i korespondowania ze sobą różnych dziedzin sztuki i twórczego potencjału, jaki takie spotkania mogą wyzwolić. Program rezydencji artystycznych DUETY jest realizowany przez Fundację Teatr Bezdomny (teraz Inicjatywa B) oraz Biuro Festiwalowe Impart // Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 – partnera projektu w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest Świdnicki Ośrodek Kultury.

Sztuka tworzona w parach w ramach eksperymentu

Motywem przewodnim programu rezydencji artystycznych są tytułowe duety. W zaaranżowanych przez Fundację Teatr Bezdomny (teraz Inicjatywa B) duetach, zderzyły się wybrane wyjątkowe dziedziny sztuki. Konfrontacja doświadczeń artystów, doprowadziła do powstania eksperymentu. Zapraszamy do zapoznania się z galerą projektu.tu !

Eksperyment artystyczny - Program Rezydencji Artystycznych DUETY 2016

Program rezydencji artystycznych DUETY jest realizowany przez Fundację Teatr Bezdomny (teraz Inicjatywa B) oraz Biuro Festiwalowe Impart // Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 – partnera projektu w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Finał programu rezydencji artystycznych - DUETY odbył się 27 listopada.

Do zaaranżowanych przez nas duetów zaprosiliśmy sześcioro artystów, spośród których troje pochodzi z Dolnego Śląska, a troje z innej części Polski, są to: Karolina Wycisk (Żarów), Maciej Hanusek (Racibórz), Przemysław Matejko (Świdnica), Łukasz Palkiewicz Szatt (Poznań), Sławomir Jaśko Slime (Świdnica) i Marek Straszak (Poznań). Chcieliśmy w ten  sposób dać im możliwość znalezienia wspólnego języka na styku dziedzin, w których tworzą…

W listopadzie 2015 roku, poniżej prezentowani artyści spotkali się w Świdnicy, aby w duetach pracować nad autorskimi utworami kultury. Podczas finałowego spotkania, pod koniec listopada zaprezentowaliśmy relację z przebiegu rezydencji oraz ich efekty, które następnie upowszechnione były wśród ogólnopolskiej publiczności. W trakcie finału można było również porozmawiać z artystami.

Program Rezydencji Artystycznych DUETY – Spotkanie finałowe odbyło się w siedzibie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy, gdzie przy ul. Długiej 33 zaproszeni artyści przedstawili rezultat swoich twórczych spotkań. Po części artystycznej z udziałem publiczności, w klimatycznej piwnicy rozpoczęła się dyskusja na temat współpracy, technik realizacji, kompromisach i zgrzytach pomiędzy uczestnikami projektu. Całe spotkanie poprowadził Lech Moliński.

Duety_plakat_B1

Artystyczne duety oraz rezultat eksperymentu

Karolina Wycisk

Karolina Wycisk

Kuratorka, performerka i krytyczka teatralna. Realizuje projekty w obszarze teatru, tańca współczesnego i performansu. Pomysłodawca i koordynator autorskiego projektu dla młodych twórców teatralnych – „Teatr Klasy BE” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie w sezonie artystycznym 2013/2014. Pracowała przy spektaklu „W samo południe” w reżyserii Wojtka Ziemilskiego Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Performerka w spektaklu „Nobody has ever liked it” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Pełniła funkcję koordynatora projektów teatralnych w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu (do września 2015), a obecnie prowadzi projekt edukacyjno-artystyczny, z zakresu teatru i teatru tańca – „Strefa Ruchu” Fundacji PERFORMAT.

Maciej Hanusek2

Maciej Hanusek

Muzyk, kompozytor, masażysta dźwiękiem, ex-performer uliczny. Współtwórca i gitarzysta progresywno rock’n’rollowego zespołu THE GATE. Przez lata związany z teatrem offowym i eksperymentalnym, współpracował m.in. z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych GARDZIENICE.

REM

Materiał filmowy pt. „REM” (Sny), stworzony w ramach rezydencji artystycznych przez Karolinę Wycisk (kuratorka, performerka i krytyczka teatralna) oraz Macieja Hanuska (muzyk, kompozytor, masażysta dźwiękiem). Prezentowany materiał wizualny został wyświetlony w ramach finału Programu Rezydencji Artystycznych DUETY 2015, który odbył się w Świdnicy 27 listopada 2015 r.

RETOUR A LA MAISON

W ramach rezydencji powstała dźwiękowa, somnambuliczna instalacja, w której głównym materiałem są nasze sny

„Retour a la Maison” stworzony w ramach rezydencji artystycznych przez Karolinę Wycisk (kuratorka, performerka i krytyczka teatralna) oraz Macieja Hanuska (muzyk, kompozytor, masażysta dźwiękiem). Materiał dźwiękowy w formie instalacji został zaprezentowany podczas finału Programu Rezydencji Artystycznych DUETY 2015, który odbył się w Świdnicy 27 listopada 2015 r.

pomyśleliśmy
niech to będzie opowieść która nas dotyczy
i jakie my mamy historie
swoje na co dzień
wtedy było głośno o zamachach w paryżu
i maciek opowiedział o śnie swojego kolegi
któremu się to wszystko przyśniło
i pomyśleliśmy że o tym chcemy opowiedzieć
że te historie są w nas
bo każdy ma swoje sny
i sen działa jak internetowa wyszukiwarka
na temat nas samych
dlatego poszliśmy porozmawiać z ludźmi w świdnicy
o ich snach
zadawaliśmy pytania
po co są sny
jak opowiedzieć sen
czy obrazami
językiem
a może lepiej
go narysować
do czego można porównać sny
czy sny mają smak
czy można je poczuć w ciele
jaki mają kolor i kształt
i okazało się że trudno mówić o snach
bo już wszystko zostało powiedziane
freud jung a nawet szekspir
podobno jesteśmy z tego samego
materiału co nasze sny
ale nadal nie wiadomo
z czego one są zrobione

znaleźliśmy
wykres fal mózgowych alfa w trakcie snu
rapid eye movement
jak nazwa zespołu
słowa są tutaj ważne
dlatego
sen zawiera się w sensualności

rozłożyliśmy leżaki
i chcieliśmy opowiedzieć o snach
muzyką
bo maciek masuje dźwiękami
i misy dobrze się do tego nadają
dźwięki przyciągnęły do siebie tych, którzy nie bali się ciemności. przez chwilę można było pobyć w snach

Maciej Hanusek i Karolina Wycisk

Sławomir Jeśko

Slawomir Jesko

Muzyk, turntablista (osoba wykorzystująca gramofon jako instrument muzyczny). Autor oprawy muzycznej do spektaklu „BlogText” autorstwa Juliusza Chrząstowskiego oraz „Zuzia Gwiezdny Paproch” autorstwa Mateusza Witkowskiego, a także wielu skreczy nagranych do utworów m.in. takich wykonawców jak: Printempo, Noize from Dust, Trzeci Wymiar, Kut-o, Auroz, Graf Cratedigger. Współtwórca projektów muzycznych Music People, Among Notes, Aplaindygo oraz czynny wykonawca w projektach Fonoteka Remixed (www.77cuts.com). Dwukrotny Mistrz Polski Djów federacji IDA (2013, 2014). Wielokrotnie występował na Festiwalu Teatru Otwartego w Świdnicy.

Marek Straszak

Marek Straszak & Agata Elsner

Artysta audiowizualny, mejker, zajawkowicz. Pracuje z projekcjami, dźwiękiem i sytuacjami. Silnie powiązany ze światem filmowym i motion design. Studiował na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie i ASP we Wrocławiu.

Aktorka, performerka, silnie związana z poznańskim środowiskiem teatrów alternatywnych, twórczyni wielu przedsięwzięć z zakresu świata sztuki i kulinariów. Dietetyczka z zamiłowania i wykształcenia. Cierpi na niestrawność wywołaną nadmiarem pomysłów.

CO2

Eksperyment audiowizualny pt. „CO2” stworzony w ramach rezydencji artystycznych przez Marka Straszaka (artysta audiowizualny), Agatę Elsner (aktorka, performerka) oraz Sławomira Slime Jeśko (muzyk, turntablista). Prezentowany materiał wizualny zawiera relację finału Programu Rezydencji Artystycznych DUETY 2015, który odbył się w Świdnicy 27 listopada 2015 r. oraz utwór kultury powstały w wyniku współpracy wyżej wymienionych artystów. Inspiracją do stworzenia projektu stała się postać Jana Wnęka, XIX wiecznego prekursora lotnictwa.

Przemysław Matejko

Przemek Matejko

Operator, montażysta, kier. Produkcji filmowej i tv. Obecnie współpracuje z wieloma redakcjami np.TV Teletop­Sudety, WRC Magazyn Rajdowy, Odcinek Specjalny Radio LUZ. Współpracował z firma Media Brigade we Wrocławiu przy takich projektach jak „Sala Samobójców” J.Komasy, czy „80 Milionów” W. Krzystka, a także przy produkcji dla TVP2 „Powiedz tak” jako operator kamery. Współpracuje z wieloma redakcjami zajmującymi się sportami wyczynowymi zarówno w Polsce jak i w Niemczech i Czechach. Jako freelancer współpracował z wieloma firmami produkującymi filmy szkoleniowe dla takich korporacji jak „Koelner” we Wrocławiu, czy też tworzył relacje z Mistrzostw Świata w „Ujeżdżaniu Wierzchowca w Stylu Dowolnym(WKKW)”. Zdjęcia jego autorstwa ukazywały się w dużych ogólni polskich mediach, wydaniach dzienników głównych. Prywatnie realizuje autorskie projekty video i fotograficzne.

Łukasz Palkiewicz

Lukasz Palkiewicz

Producent z Raciborza, obecnie mieszkający w Poznaniu. Członek duetu producenckiego Nocne Nagrania (Szatt/Nowok). Współtwórca nieszablonowego kolektywu Zaburzenia. Mistrz Polski beatmakerów w kategorii Live act w roku 2013. W tym samym roku wydał własnym sumptem instrumentalny album ‚Future Voices’. Zwiedził wiele polskich miast, prezentując swoją muzykę w formie Live actu. Jego muzyczne początki osadzone były w hiphopowej stylistyce, jednak na dzień dzisiejszy znacznie od tego odbiega, kreując brzmienie szeroko rozumianej muzyki elektronicznej. Dowodem na to jest jego najnowszy album ‚Bloom’, który jest jednocześnie pierwszym wydawnictwem Flirtini Records. Szatt współdzielił scenę z takimi artystami jak: Lapalux, Taylor McFerrin, Sun Glitters, Noon, Envee, Kixnare, Iza Lach, Paulina Przybysz oraz wielu innych.

MIDNIGHT

Materiał filmowy pt. „Midnight” stworzony w ramach rezydencji artystycznych przez Łukasza Palkiewicza (Szatt) oraz Przemysława Matejko. W prezentowanym klipie wystąpili: Bartosz Norbert, Wiktor Bąkiewicz, Paweł Buczma, Krzysztof Fulbiszewski, Artur Kostek, Adam Kozioł oraz Mateusz Jadach.

belka-white