8 edycja DPoV z czterema plenerowymi projekcjami.

Zeszłoroczna, 7 edycja projektu „Different Point of View” (posiadająca 758 uczestników) składała się z 4 plenerowych projekcji filmowych, wykładów multimedialnych, koncertów i warsztatów. W 2016 roku, w ramach 8 odsłony spotkania z „OKIEM”, nie może zabraknąć ciekawych inicjatyw twórczych, spotkań autorskich oraz pokazów filmowych, które w tym roku odbędą się w Agencji Reklamowej Geospace, w Starym Młynie w Siedlimowicach, w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej oraz w Parku Miejskim w Żarowie.

8 edycja festiwalu Different Point of View

Tegoroczna odsłona projektu, składać się będzie z: 4 plenerowych projekcji filmowych, podczas których wyświetlimy 18 znakomitych filmów, 2 wykładów multimedialnych w ramach których przedstawiliśmy świat filmowy od kuchni, 2 spacerów podczas których przybliżymy historię pewnych obiektów, wystawy rodzinnej, pokazu, live actu, wycieczki i stoisk kulinarnych, warsztatu literacko-miejskiego oraz happeningu…

W tym roku podczas kilku wydarzeń, wpisujących się w program 8 edycji DPoV, uczestniczyło ponad 900 osób, za co mocno dziękujemy! Jesteśmy wdzięczni wszystkim partnerom, wolontariuszom oraz artystom, za pomoc w budowaniu programu oraz inny punkt widzenia. Za rok… 8 spotkanie z „Okiem” !

8 spotkanie z DIFFERENT POINT OF VIEW

Zapowiedź wizualna promująca 8 edycję projektu artystycznego: „Different Point of View”, która w 2016 roku odbędzie się w 4 niezwykłych miejscach… Autor zdjęć i postprodukcji: Przemysław Matejko, Ścieżka dźwiękowa: Patryk Scelina Film & Game Composer (Album: „Interdimensional” – fragment utworu: „Unlimited Courage”), Plany zdjęciowe: Agencja Reklamowa Geospace, Młyn w Siedlimowicach, Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Park Miejski w Żarowie.

Wydarzenia towarzyszące w ramach 8 edycji DPoV

Mąka. Wszędzie mąka - Stary Młyn w Siedlimowicach
Data: 16.07.2016 r.
Czas: 18:30
Wstęp bezpłatny

Właściciele zabytkowego młyna w Siedlimowicach postanowili zaprosić wszystkich uczestników projektu „Different Point of View” na degustację smakołyków przygotowanych z własnej mąki, która znajduje się w każdym zakamarku tej niezwykłej – w pełni funkcjonującej budowli. Dla wymagających gości, przygotujemy większe porcje mąki, która za drobną opłatą może posłużyć w Waszej kuchni ! Nie samym kinem człowiek żyje, dlatego też jeśli produkujesz swoje artykuły spożywcze: wina, przetwory, pieczywo itp. zapraszamy do Siedlimowic na wspólną prezentację i mały posiłek…

Zwiedzanie zabytku - Stary Młyn w Siedlimowicach
Data: 16.07.2016 r.
Czas: 19:00
Wstęp bezpłatny

Kolejnym wydarzeniem 8 edycji „Different Point of View” będzie spacer historyczny. Odwiedzających na pewno urzeknie jego architektura… O czym mowa ? Młyn w Siedlimowicach zbudowany z czterech ceglanych kondygnacji i muru pruskiego od niedawna budzi zachwyt wśród turystów z całego Dolnego Śląska. Szczególną uwagę zwraca oryginalne wyposażenie wnętrza: sprawne i kompletne urządzenia bez zmian konstrukcyjnych, które nadal są użytkowane zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Elementy linii technologicznej młyna zostały wyprodukowane przez jedną z najstarszych, ówcześnie działających w Niemczech, firm specjalizujących się w produkcji  maszyn młynarskich:  Muhlenbauanstalt Machinenfabrick Vorm. Gebruder Seck Dresden. Maszyny oparte są na technologii przemiału obróbki zboża: mlewniki, odsiewacze, mieszarki. Wnoszą one istotny wkład do dziedzictwa przemysłowo-technicznego urządzeń tego typu oraz do badań nad dziejami młynarstwa na Dolnym Śląsku. Maszyny te posiadają dużą wartość historyczną. Obiekt nie został zniszczony podczas działań wojennych w 1945 r. i do dzisiaj funkcjonuje jako młyn gospodarczy, mieląc i dostarczając mąkę wielu odbiorcom. Młyn w Siedlimowicach został wpisany do Rejestru Zabytków w 2015 r. Po wojnie upaństwowiony, w latach czterdziestych XX wieku nosił piękną nazwę „Zwycięstwo”. Więcej o produkcji, zastosowaniu maszyn oraz historii opowiedzą właściciele młyna…

ABC Produkcji Filmowej - Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej
Data: 22.07.2016 r.
Czas: 15:00
Wstęp bezpłatny

Wykład połączony z rozmową, poświęcony będzie szeroko pojętej produkcji filmowej, której stopień zaawansowania, wpływa na sukcesy większych i mniejszych projektów filmowych. Podczas wydarzenia uczestnicy spotkania zagłębią się w tajniki tworzenia filmów fabularnych od preprodukcji po postprodukcję i prapremierę materiału wizualnego, sięgną po profesjonalną terminologię filmową, która zobrazowana będzie znakomitymi fragmentami filmowymi z wielkich blockbusterów! Spotkanie filmowe podzielone będzie na dwie części: wykład interaktywny oraz dyskusję na temat poszczególnych punktów programowych. Razem zastanowimy się nad językiem współczesnego filmu oraz o sposobami narracji filmowej. Wstęp bezpłatny !

Zwiedzanie pod parą - Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej
Data: 22.07.2016 r.
Czas: 19:00
Wstęp bezpłatny

Jest to bez wątpienia największy zbiór zabytkowych lokomotyw i wagonów na Dolnym Śląsku. W swej ekspozycji muzeum posiada ponad 50 lokomotyw (w tym modele pochodzenia polskiego, niemieckiego, austriackiego, jak również angielskiego i amerykańskiego), ok. 50 wagonów i wiele innych, związanych z kolejnictwem eksponatów. – tabor kolejowy – kilkadziesiąt lokomotyw, wagonów, żurawi kolejowych i pług odśnieżny, – tematyczne ekspozycje poświęcone historii techniki i przemysłu: maszyn i urządzeń przemysłowych, maszyn rolniczych i stolarskich, komputer ODRA z 1974 roku, maszyn poligraficznych, urządzeń rzemieślniczych, urządzeń gospodarstwa domowego rodowodem z Dolnego Śląska, – wystawa poświęcona historii komunikacji, którą tworzą zabytkowe radioodbiorniki, dalekopis, telefony i centralki telefoniczne, – dla dzieci Muzeum Zabawkarstwa Samochodowego oraz Zabytkowa Drukarnia, – w dwóch historycznych pociągach prezentowana jest wystawa poświęcona „Roli kolei w przesiedleniach po II Wojnie Światowej”, obrazująca migracje i losy ludności na terenie Dolnego Śląska po II Wojnie Światowej.

Przejazd po bocznicy Dislem - Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej
Data: 22.07.2016 r.
Czas: 19:30
Wstęp bezpłatny

Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku organizuje przejazdy po Trasie Parowozowej w wagonie letnim prowadzonym przez wybraną lokomotywę z naszej kolekcji. Podczas tegorocznej edycji „Different Point of View” przejazd prowadziła będzie najstarsza sprawna lokomotywa spalinowa w Polsce DEUTZ OMZ122R z 1940 r. Podczas przejażdżki będzie można poczytać dobrą poezję !

Wypowiedzi w mieście - Teatr Bezdomny w Żarowie
Data: 29.07.2016 r.
Czas: 16:00
Wstęp bezpłatny

Pierwsza część: „Wypowiedzi w mieście” przybierać będą różnorodną formę oscylującą wokół krótkich utworów literackich oraz sztuki ulicznej. Na co dzień spotykamy się z różnego typu napisami, które „wrzucane” są na ściany i mury zabudowań miejskich, aczkolwiek ich treści nie są zadowalające. Warsztaty z tworzenia literackich form miejskich wykorzystają w swoim praktycznym spotkaniu, szablony z zawierającą wypowiedzią artystyczną, farby, spraye oraz elementy pochodzące z recyklingu. Organizatorzy wykorzystają zużyte klawisze klawiatur komputerowych do budowy instalacji, która powstanie w przestrzeni miejskiej. Wybrane, autorskie teksty literackie oraz fragmenty znanej poezji zostaną użyte do stworzenia utworu, który będzie zawierał „komputerową interpunkcję oraz specyfikę tworzenia np. poezji” (klawisze: spacja, enter, ctrl, tab, klawisze funkcyjne i numeryczne). Wszystko co powyższe, ma na celu wywołanie interakcji przypadkowego przechodnia z utworem literackim. Osoba która napotka np. wiersz, będzie mogła go skopiować na swoje urządzenie multimedialne za pomocą kodu Barcode, dzięki czemu przekaz artystyczny trafić może do szerokiego grona odbiorców za pomocą mediów społecznościowych. Druga część: „Poezjotwory”. Dyskusja na temat formy literackiej przeniesionej w przestrzeń miejską. Wcześniej przygotowane teksty (mające maksimum 6 wersów) będą tematem dyskusji, która doprowadzi do wybrania pewnych zapisów, które umieszczone zostaną w przestrzeni miejskiej. Do dyspozycji warsztatowiczów zostaną przygotowane różne materiały (farby, pędzle, wałki, szablony, spraye) Po skończonych „poezjotworach” spróbujemy to wszystko sfotografować by później pokazać to szerszemu gronu odbiorców.

Mocap jako narzędzie integracji - Teatr Bezdomny w Żarowie
Data: 29.07.2016 r.
Czas: 18:00
Wstęp bezpłatny

Technologia motion capture jest obecnie powszechnie wykorzystywana w branży animacji i gier. W związku z tym, że poszukiwane są zaawansowane rozwiązania fabularne i w dziedzinie kinetyki postaci, rośnie zapotrzebowanie na unikalne typy ruchów. W prezentacji – prof. Jan Stasieńko, z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej – pokaże efekty pracy z osobami niepełnosprawnymi w ramach projektu naukowego realizowanego w Centrum Gier i Animacji „Digital Masters” w DSW.

Prof. Jan Stasieńko jest Dyrektorem Centrum Badawczo-Projektowego Gier i Animacji „Digital Masters” w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Odbywał staże w SUNY College at Brockport i the Centre for Digital Media w Vancouver. W pracy naukowej zajmuje się fabularnymi i edukacyjnymi aspektami gier wideo, posthumanistycznymi aspekatmi technologii gier i animacji, historią i antropologią animacji i efektów specjalnych. Jest autorem książek: „Alien vs. Predator? Gry komputerowe a badania literackie” (Wrocław 2005) oraz „Niematerialne Galatee w wehikułach rozkoszy i bólu. Technologie mediów jako aparaty kreowania posthumanistycznej intymności” (Gdańsk 2015).

Live Act "Podróż na księżyc" - Park Miejski w Żarowie
Data: 29.07.2016 r.
Czas: 20:45
Wstęp bezpłatny

Przed projekcją filmów w plenerze, zapraszamy wszystkich miłośników science-fiction, artystycznych performanców oraz live actów, na występ Dariusza Miziarskiego. – Co to będzie ? Muzyka na żywo do filmu pt. „Podróż na Księżyc” z 1902 roku w reżyserii Georgesa Méliès, pobudzi wyobraźnie i ożywi niemy obraz. Wybraliśmy materiał filmowy, który przypomina raczej eksperyment niż wielką produkcję filmową, aczkolwiek zasługuje on na wielką uwagę ze względu na nowatorskie rozwiązania filmowe i efekty wizualne. „Głównym czynnikiem jaki pokierował mnie do skomponowania muzyki do tego obrazu, był fakt iż jest to pierwszy w historii kinematografii światowej film o tematyce fantastycznej. Tematyka SF zawsze była bliska memu sercu już od dzieciństwa. Filmy, książki, komiksy a potem muzyka filmowa czy elektroniczna, była i jest nadal moją kreatywną pożywką, którą karmię swój wiecznie głodny umysł. Filmy SF z lat 80-tych na stałe wpisały się w kanon kultowych i nawet do tej pory robią na mnie ogromne wrażenie. Mam nadzieję, iż moja muzyczna wizja przypadnie do uszu uczestnikom tej imprezy” – Dariusz Miziarski. Do zobaczenia w Parku Miejskim w Żarowie. Wstęp bezpłatny

REPERTUAR FILMOWY 8 EDYCJI DIFFERENT POINT OF VIEW

Prezentujemy rozkład jazdy OKA w 8 edycji „Different Point of View 2016”! Gospodarzami tegorocznej odsłony artystycznego projektu, który realizowany jest od 2012 roku będą: Agencja Reklamowa GEOSPACE, Młyn Siedlimowice, Muzeum Kolejnictwa oraz Teatr Bezdomny. Szczegółowy repertuar filmowy, który wspierany jest m.in.: przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Ogólnopolski Festiwal Filmów Animowanych O!PLA oraz inne wydarzenia towarzyszące, będą publikowane na WWW.INICJATYWAB.PL oraz na Naszym facebookowym profilu ! Gotowi na „Inny Punkt Widzenia” ? Wstęp bezpłatny na wszystkie wydarzenia !

Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia na Facebooku oraz do odwiedzin oficjalnej strony projektu „Different Point of View”! Jeżeli chcesz poznać szczegóły repertuaru filmowego, kliknij na poniższy przycisk i pobierz pełną specyfikację!

„128. Szczur” – 2013 – reżyseria: Jakub Pączek („30 Minut”)

„Naturalni” – 2014 – reżyseria: Kristoffer Rus („30 Minut”)

„Przyjęcie” – 2011 – reżyseria: Maciej Bochniak („Pierwszy dokument”)

„Druciane Oprawki” – 2014 –reżyseria: Bartosz Kędzierski

„Czarna Wołga” – 2015 – reżyseria: Marta Wiktorowicz

Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia na Facebooku oraz do odwiedzin oficjalnej strony projektu „Different Point of View”! Jeżeli chcesz poznać szczegóły repertuaru filmowego, kliknij na poniższy przycisk i pobierz pełną specyfikację!

„To tylko marzenia” – 2014 – reżyseria: Jakub Michnikowski („Pierwszy dokument”)

„Basen” – 2015 – reżyseria: Krzysztof Pawłowski („30 Minut”)

„Lila” – 2015 – reżyseria: Dominika Łapka („30 Minut”)

„Ta cholerna niedziela” – 2014 – reżyseria: Przemek Kotyński

Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia na Facebooku oraz do odwiedzin oficjalnej strony projektu „Different Point of View”! Jeżeli chcesz poznać szczegóły repertuaru filmowego, kliknij na poniższy przycisk i pobierz pełną specyfikację!

„Glasgow” – 2010 – reżyseria: Piotr Subbotko („30 Minut”)

„Serce do walki” – 2011 – reżyseria: Tomasz Matuszczak („30 Minut”)

„Portret z pamięci” – 2011 – reżyseria: Marcin Bortkiewicz („30 Minut”)

„Cipka” – 2015 – reżyseria: Renata Gąsiorowska

Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia na Facebooku oraz do odwiedzin oficjalnej strony projektu „Different Point of View”! Jeżeli chcesz poznać szczegóły repertuaru filmowego, kliknij na poniższy przycisk i pobierz pełną specyfikację!

„Chomik” – 2012 – reżyseria: Bartek Ignaciuk („30 Minut”)

„Koleżanki” – 2011 – reżyseria: Sylwester Jakimow („30 Minut”)

„Mały Palec” – 2014 – reżyseria: Tomasz Cichoń („30 Minut”)

„Gli.tch” – 2014 – reżyseria: Mikołaj Sęczawa

„Sprawa Moczarskiego” –2015 – reżyseria:  Tomasz Siwiński