7 raz mamy Inny Punkt Widzenia

7 edycji projektu „Different Point of View” składała się z 4 plenerowych projekcji filmowych, które miały miejsce w Kalnie, Pożarzysku oraz w Żarowie, wykładów multimedialnych, koncertów i warsztatów. W tym roku (2015), wydarzenie współfinansowane było przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapraszamy do zapoznania się z bogatą galerią całego projektu!

7 edycja festiwalu Different Point of View

Tegoroczna odsłona projektu, składała się z: 4 plenerowych projekcji filmowych podczas których wyświetliliśmy 25 filmów-24 twórców, 4 bloków warsztatowych, oscylujących wokół sztuk wizualnych, literackich, kuglarskich i handmade, 4 wykładów multimedialnych, w ramach których przedstawiliśmy świat filmowy od kuchni, 3 spotkań autorskich, opierających się na rozmowie i dyskusji z twórcami kultury, 2 koncertów, dzięki którym usłyszeliśmy nowe dźwięki, młodych twórców, wystawy, budowanej po części na żywo, happeningu, który zaangażował kilkadziesiąt osób.

W tym roku podczas 13 wydarzeń, wpisujących się w program 7 edycji DPoV, uczestniczyło ok. 758 osób, za co mocno dziękujemy! Jesteśmy wdzięczni wszystkim partnerom, wolontariuszom oraz artystom, za pomoc w budowaniu programu oraz inny punkt widzenia. Za rok… 8 spotkanie z „Okiem” !

7 DPoV - Plakat www

DIFFERENT POINT OF VIEW OKIEM INNYCH...

„Different Point of View” jest głównie festiwalem filmowym, dlatego też nie może zabraknąć relacji video, stworzonych przez lokalnych operatorów. Zapraszamy do zapoznania się z punktem widzenia Marcina Cudo oraz Mirka Bechara, który reprezentuje Żarowską Kronikę Filmową. Prezentowane poniżej „reportaże” przedstawiają wybrane punkty programowe, wchodzące w skład 7 edycji DPoV.

INAUGURACJA
7 EDYCJI
DIFFERENT POINT
OF VIEW

Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat wyjątkowych wykładów multimedialnych („Kinowych Spotkań Młodych”), które od 2013 roku tworzone są przez Naszych animatorów, kliknij w poniższy przycisk!

Inauguracji 7 edycji autorskiego projektu artystycznego „Different Point of View – Inny Punkt Widzenia” odbyła się 10 i 11 czerwca 2015 r., w siedzibie Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. W ramach wykładów multimedialnych, w których omówiony został szeroko pojęty proces tworzenia filmów (dokumentalnych, fabularnych oraz animowanych) uczestniczyło 176 osób z żarowskich szkół: Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie. Szczegółowy opis prezentowanych tematów: „Efekty specjalne – Specjalne wrażenie we współczesnej kinematografii”, „Produkcja filmu – Klaps na planie, będzie nagranie”, „Garść gatunków filmowych” oraz „Film animowany – jak zrobiony i nagrany ?” można znaleźć poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z galerią wykładów multimedialnych, którą można zobaczyć na stronie Fundacji Inicjatywa B!

DSC_0126

Wydarzenia towarzyszące w ramach 7 edycji DPoV

Poezja konkretna - warsztaty literackie z układem topograficznym w tle.

„Poezja Konkretna” – „Biurko w parku” to wydarzenie mające na celu integrację środowiska artystycznego z lokalną społecznością Miasta i gminy Żarów. Wszyscy zainteresowani spotkają się przy biurku w żarowskim parku, gdzie na początku omówiony zostanie temat poezji konkretnej (połączenie sztuk wizualnych i poezji, w którym układ topograficzny jest na równi z rytmem, rymem czy też znaczeniem tekstu. Warsztaty praktyczne z umiejętności wyizolowania, czy też zautonomizowania słowa-tekstu, unaoczni nową drogę dla początkujących wierszopisarzy i zaawansowanych twórców słowotoków). Więcej na stronie projektu ! Zapraszamy do zapoznania się z galerią projektu !

Paweł Jóźwiak-Rodan - Spotkanie autorskie z reżyserem.

„Paweł Jóźwiak-Rodan” – Spotkanie autorskie. Najbardziej znany jako autor scenariusza, zdjęć i reżyser filmu dokumentalnego „Mama Tata, Bóg i Szatan”, który zdobył liczne nagrody w kraju i zagranicą – jak pisano w uzasadnieniach: “za mistrzowskie posługiwanie się kontrastami obyczajowymi i psychologicznymi oraz sposób wpisania losów własnej rodziny w dzieje powojennej Polski”. Powyższy film otrzymał m.in.: II nagrodę w kategorii film krótkometrażowy na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych DOCUMENTA MADRID. W ramach 7 edycji autorskiego projektu artystycznego: „Different Point of View – Inny Punkt Widzenia”, 3 lipca w Teatrze Bezdomnym im. Bohumila Hrabala w Żarowie, odbyło się spotkanie autorskie z łódzkim reżyserem i filmowcem: Pawłem Jóźwiakiem-Rodanem. Zapraszamy do zapoznania się ze skrótami rozmowy o filmie, twórczości, życiu prywatnym i projektach nagradzanego filmowca. Dziękujemy Paweł za obecność !

Wernisaż tworzony na żywo - miniatury, lalki i modele!

„Miniatury, lalki i modele” – wernisaż i spotkanie autorskie z Mateuszem Grzelakiem, godz.: 17:30-20:30 – Park Miejski w Żarowie. Wstęp bezpłatny ! Wystawa wybranych miniaturowych modeli, które Fundacja Teatr Bezdomny wraz z autorem prezentowanych prac: Mateuszem Grzelakiem, wykorzystają w produkcji autorskiej animacji poklatkowej. Podczas wydarzenia było można skonfrontować efekt końcowy z procesem tworzenia lalek, obiektów, planów zdjęciowych itp.

IMAG3478

Mydlany Park okiem Piotra Kuleja.

„Mydlany Park – kilkaset baniek mydlanych w jednej chwili”, to happening w ramach którego kilkadziesiąt osób w kilkanaście sekund wypełni przestrzeń parku, bańkami mydlanymi. W ramach wydarzenia zastały stworzone piękne bańki wg tajemnej receptury o średnicy od 20 do 140 cm oraz mydlane tunele o długości kilku metrów. Za pomocą profesjonalnego sprzętu: linek, sznurków i siatek żarowski park dendrologiczny zamienił się w magiczną krainę, przepełnioną mnóstwem ulotnych tworów mydlanych.  Zabawa dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów ma na celu integrację międzypokoleniową oraz promocję aktywnego wypoczynku.

_MG_9555

Magia, Iluzja i Sugestia okiem Piotra Kuleja.

Magia, iluzja, sugestia” – pokaz iluzji i spotkania autorskie z Grzegorzem Niczyporukiem, godz.: 19:00 – Teatr Bezdomny im. Bohumila Hrabala w Żarowie. Wstęp bezpłatny ! Magia, sugestia i złudzenia ? Pokaz iluzji scenicznej oraz iluzji kontaktowej prowadzonej przez żarowskiego iluzjonistę – Grzegorza Niczyporuka to widowisko opierające się na wielu zaawansowanych trikach, które wywołają u widza niesamowite wrażenie, pozornie sprzeczne z prawami fizyki. Wydarzenie opierało się m.in.: na iluzji z wykorzystaniem sznurka, gąbczakach oraz sztuczkach karcianych.

iluzja

Light Show. Improwizowany pokaz żonglerki.

„Zaułek Kuglarzy” oraz „Improwizacja ze światłem” – blok warsztatowy i pokaz, godz.: 20:00 oraz 22:00 – Park Miejski w Żarowie. Wstęp Bezpłatny !Aktorzy i kuglarze z Teatru Bezdomnego w Żarowie, przedstawili improwizowany pokaz ze światłem, który odbył się podczas koncertów w ramach finałowej odsłony projektu: „Different Point of View – Inny Punkt Widzenia”

1 (5)

2 koncerty: Brat Zielony MC oraz Demia Doberman Live Band.

Brat Zielony MC & Zet jak Zając – koncert – godz.: 22:40 – Park Miejski w Żarowie. Wstęp bezpłatny ! Brat Zielony Mc & Zet jak Zając. Kolaboracja żarowskiego i kłodzkiego rapu niosąca za sobą – jak mówią raperzy – nową moc i brzmienie w kulturze hip-hopowej. W skład muzyków wchodzą: Paweł Zieliński, Kamil Zając oraz Andrzej Zając.

Demia Doberman Live Band – koncert – godz.: 22:40 – Park Miejski w Żarowie. Wstęp bezpłatny ! Demia Doberman Live Band. Projekt DDLB powstał w 2013 roku w celu promocji solowego albumu: „A.K.A Demia” Demii Dobermana. Wg rapera grupa zrzesza najciekawsze postaci świdnickiej sceny muzycznej, łącząc tym samym muzykę rockową z kulturą hip-hopu. W skład muzyków wchodzą: Mateusz „MaCh” Chochołek (perkusja), Piotr „Dj Czajnik” Czaiński (gramofony, sampling), Bartek Bednarz (gitara basowa), Paweł „Pablo” Sierakowski (gitara), Maciej „Nixon” Strzała (rap) oraz Daniel „Demia Doberman” Piórek (rap, wokal).

1 (30)

REPERTUAR FILMOWY 7 EDYCJI DIFFERENT POINT OF VIEW

W ramach 7 edycji „Different Point of View” – projektu filmowego, Fundacja Inicjatywa B, zorganizowała cztery odsłony kina plenerowego (Żarowie, Kalnie, Pożarzysku) dla kilkuset odbiorców, w ramach którego wyświetlono 25 filmów 34 twórców! Poniżej przedstawiamy harmonogram projekcji filmowych wraz ze specyfikacja repertuaru:

reżyseria: Edyta Sewruk
scenariusz: Edyta Sewruk
gatunek: Krótkometrażowy-Dramat
produkcja: Polska 2012

Zasady gry

Jest oniryczną, tragikomiczną opowieścią o miłości i pożegnaniu, do której pretekstem staje się rodzinna stypa. Główna bohaterka Celina zajęta karierą w wielkiej warszawskiej korporacji z trudem znajduje czas na odwiedzenie rodzinnych stron. Kiedy wreszcie dociera do domu, okazuje się że trafia na dość dziwaczny pogrzeb. Czyj – tę zagadkę będzie musiała rozwiązać razem z widzami. Na pogrzeb przybywają krewni i znajomi z zupełnie różnych światów. Dzięki temu dojdzie do spotkania osób, które nigdy nie miały się spotkać. „Przedtem, potem” to film, który daje nadzieję, że nie wszystkie rozstania są na zawsze. Zapraszamy na stronę filmu !

reżyseria: Edyta Sewruk
scenariusz: Edyta Sewruk
gatunek: Krótkometrażowy-Dramat
produkcja: Polska 2012

Przedtem, potem

Jest oniryczną, tragikomiczną opowieścią o miłości i pożegnaniu, do której pretekstem staje się rodzinna stypa. Główna bohaterka Celina zajęta karierą w wielkiej warszawskiej korporacji z trudem znajduje czas na odwiedzenie rodzinnych stron. Kiedy wreszcie dociera do domu, okazuje się że trafia na dość dziwaczny pogrzeb. Czyj – tę zagadkę będzie musiała rozwiązać razem z widzami. Na pogrzeb przybywają krewni i znajomi z zupełnie różnych światów. Dzięki temu dojdzie do spotkania osób, które nigdy nie miały się spotkać. „Przedtem, potem” to film, który daje nadzieję, że nie wszystkie rozstania są na zawsze. Zapraszamy na stronę filmu !

reżyseria: Paweł Jóźwiak-Rodan
scenariusz: Paweł Jóźwiak-Rodan
gatunek: Etiuda-Dramat
produkcja: Polska 2010

Osiem9

Film opowiada historię nastolatków: Natana, Mateusza, Emila i Ani. Bohaterowie nie wiedzą za bardzo co chcą w życiu robić, zagubieni gonią za łatwymi i szybkimi przyjemnościami. Natan w pewnym momencie zaczyna kręcić film o swoich rówieśnikach – o pokoleniu 89. Na światło dzienne wychodzą głęboko skrywane tajemnice. Stąd o krok do tragedii…

reżyseria: Paweł Jóźwiak-Rodan
scenariusz: Paweł Jóźwiak-Rodan
gatunek: Krótkometrażowy-Dramat
produkcja: Polska 2011

Operacja Jasnowidz

Studentka Aneta (Kamila Salwerowicz) pisze pracę na temat agentury w czasach PRL-u. Podczas zbierania materiałów natrafia na informacje dotyczące jej rodziny. Prawda, jaką wyjawia jej duch zmarłej kobiety, jest szokująca.

reżyseria: Paweł Orwat
scenariusz: Paweł Orwat
gatunek: Krótkometrażowy-Dramat
produkcja: Polska 2014

Chłopcy

Historia opowiadająca o dojrzewaniu zła w człowieku, o ludzkiej naturze i społecznym osamotnieniu. Głównymi postaciami są dwaj nastoletni chłopcy, Michał i Młody, którzy planują morderstwo na przypadkowej osobie.

ojcze masz

reżyseria: Kacper Licowski
scenariusz: Kacper Licowski
gatunek: Krótkometrażowy-Dramat
produkcja: Polska 2014

Ojcze masz

Bohaterem „Ojcze masz” jest Marcel, punkrockowy muzyk. Chociaż jest już po czterdziestce, nadal się nie ustatkował. Zgodnie z hasłem ‘no future’ żyje od koncertu do koncertu, od imprezy do imprezy. Któregoś wieczoru spotyka Basię, swoją dawną przyjaciółkę. Ona też ma być przygodą jednej nocy, ale ostatecznie kieruje życie Marcela na zupełnie nowe tory.

Nenufary

reżyseria: Marcin Surma
scenariusz: Marcin Surma
gatunek: Animacja-Eksperyment
produkcja: Polska 2014

Nanufary

Wyróżnienie za zajęcie 4 miejsca w konkursie Formanimy. Czterominutowa, plastyczna etiuda. Słońce krąży wokół budynku. Animacja to przepiękne studium światła do Kanonu D-Dur Jochanna Pachelbela.
kamienica

reżyseria: Agnieszka Burszewska
scenariusz: Agnieszka Burszewska
gatunek: Animacja-Dramat
produkcja: Polska 2014

Kamienica

3 miejsce i „Brązowy Tobołek Koziołka Matołka” w konkursie filmów studyjnych. Plastelinowa technika animacyjna. Czarna komedia o głodnych mieszkańcach pewnej mieszczańskiej kamienicy.

BUT SHE’S NICE…

reżyseria: Tomasz Pilarski
scenariusz: Tomasz Pilarski
gatunek: Animacja-Dramat
produkcja: Polska 2014

But she's nice

3 miejsce i „Brązowy Tobołek Koziołka Matołka” w konkursie szkolnym. Po obejrzeniu tej animacji, nie zapomnisz, że Twój cień jest zawsze w pobliżu…

PIESYDENT

reżyseria: Magdalena Pilecka
scenariusz: Magdalena Pilecka
gatunek: Animacja-Etiuda
produkcja: Polska 2014

Piesydent

3 miejsce i „Brązowy Tobołek Koziołka Matołka” w konkursie off & go. Piesydent to główny bohater animacji, w której poznamy niezliczone problemy tej postaci.

DRYF

reżyseria: Marcin Ożóg
scenariusz: Marcin Ożóg
gatunek: Animacja-Etiuda
produkcja: Polska 2014

Dryf

3 miejsce i „Brązowy Tobołek Koziołka Matołka” w konkursie animowany wideoklip. Kartonowy wideoklip realizowany za pomocą animacji poklatkowej. Wizualny komentarz do jednego z utworów, wrocławskiego zespołu „Kariera”.

DE HERINACIO. ON THE HEDGEHOG

reżyseria: Ala Nunu Leszyńska
scenariusz: Ala Nunu Leszyńska
gatunek: Animacja-Etiuda
produkcja: Polska 2014

De herinacio. On the hedhehog

3 miejsce i „Brązowy Tobołek Koziołka Matołka” w konkursie animowane fraszki. Animacja „o charakterze edukacyjnym”. Wyjaśnienie funkcji jeżowych kolców na podstawie średniowiecznego bestiariusza.

PO MOIM TRUPIE

reżyseria: Agata Mianowska
scenariusz: Agata Mianowska
gatunek: Animacja-Etiuda
produkcja: Polska 2014

Po moim trupie

2 miejsce i „Srebrny Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii szkolnej. Kolejny film animowany, w który bohaterami są zwierzęta. Młoda kotka przedstawia rodzicom swojego nowego chłopaka – królika-artystę…

MOJA IDENTYFIKACJA

reżyseria: Natalia Krawczuk
scenariusz: Natalia Krawczuk
gatunek: Animacja-Teledysk
produkcja: Polska 2014

Moja identyfikacja

2 miejsce i „Srebrny Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii animowany wideoklip. Muzyczna animacja. Wideoklip zrealizowany dla częstochowskiego zespołu „AmperA”.

DOKUMENT

reżyseria: Marcin Podolec
scenariusz: Marcin Podolec
gatunek: Animacja-Dokument
produkcja: Polska 2014

Dokument

1 miejsce i „Złoty Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii szkolnej. Bardzo osobisty, animowany dokument o ojcu. Animacja została stworzona przez czołowego polskiego autora komiksów.

ZGUBNE SKUTKI PALENIA VER.2

reżyseria: Maciej Pestka
scenariusz: Maciej Pestka
gatunek: Animacja-Etiuda
produkcja: Polska 2015

Zgubne skutki palenia

1 miejsce i „Złoty Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii off & go. Zastanów się dwa razy, nim zapalisz swojego ostatniego papierosa… niezwykle ciekawa, wymowna parabola.

JEŻ

reżyseria: Anna Nowicka
scenariusz: Anna Nowicka
gatunek: Animacja-Etiuda
produkcja: Polska 2015

Jeż

1 miejsce i „Złoty Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii animowane fraszki. Jabłoń, jabłko i jeż.

AWA ‘N GARDA

reżyseria: Bogna Warszawa
scenariusz: Bogna Warszawa
gatunek: Animacja-Teledysk
produkcja: Polska 2015

AWA'N GARDA

1 miejsce i „Złoty Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii animowany wideoklip. Wideoklip stworzony dla lubuskiego rapera „SinSen’a”.

Opisy filmów oraz kadry znajdują się powyżej, ponieważ prezentowane materiały wizualne zostały wyświetlone wcześniej.

„NENUFARY”, reż. Marcin Surma”KAMIENICA”, reż. Agnieszka Burszewska

„BUT SHE’S NICE”, reż. Tomasz Pilarski

„PIESYDENT”, reż. Magdalena Pilecka

„DRYF”, reż. Marcin Ożóg

„DE HERINACIO. ON THE HEDGEHOG”, reż. Ala Nunu Leszyńska

„PO MOIM TRUPIE”, reż. Agata Mianowska

„MOJA IDENTYFIKACJA”, reż. Natalia Krawczuk

„DOKUMENT”, reż. Marcin Podolec

„ZGUBNE SKUTKI PALENIA VER. 2”, reż. Maciej Pestka

„AWA’N GARDA”, reż. Bogna Warszawa

„JEŻ”, reż. Anna Nowicka

„331 DNI”, reż. Piotr Mazur

„HIPOPOTAMY”, reż. Piotr Dumała

„PASZTET”, reż. Łukasz Jedenasty & Zuzanna Staszewska

„SUPERNOWA”, reż. Paweł Czarnecki

„RZEKI”, reż. Daria Wiktoria Kopiec

„NIEBIESKI POKÓJ”, reż. Tomasz Siwiński

„LOOP”, reż. Michał Socha