4 miejscowości w 6 edycji Different Point of View!

6 edycja autorskiego projektu artystycznego „Different Point of View – Inny Punkt Widzenia” wspierana była m.in. przez: Teatr Bezdomny im. Bohumila Hrabala w Żarowie, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, Agencję Reklamową Geospace, Gminny Ośrodek Kultury w Mietkowie, HBO Polska, Studio Munka; Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Soul Seed Media, Projekcja – Identyfikacja, Krzywy Kadr, Ogólnopolski Festiwal Filmów Animowanych O!Pla. Cały projekt zobaczyło ok. 300 osób, za co dziękujemy. Więcej informacji o przebiegu wydarzenia można znaleźć na portalu facebook. Zapraszamy także do zapoznania się z galerią projektu.

6 edycja projektu Different Point of View

6 edycja autorskiego projektu „Different Point of View – Inny Punkt Widzenia”, była wyjątkowa ze względu na mnogość odsłon kina plenerowego. W ramach niniejszej inicjatywy, od 16-29 sierpnia br. zorganizowaliśmy cztery spotkania z filmem animowanym, fabularnym i dokumentalnym, które znalazły swój wydźwięk w postaci seansów filmowych, spotkań autorskich oraz warsztatów.

Wszystkie odsłony plenerowe zobaczyło ok. 300 osób, za co serdecznie dziękujemy. Warto wspomnieć, że cały projekt wspierany był przez: telewizję HBO Polska, Studio Munka,: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Firmę Soul Seed Media, Ogólnopolski Festiwal Filmów Animowanych O!pla, Agencję Reklamową Geospace, Projekcję-Identyfikację, Gminny Ośrodek Kultury w Mietkowie oraz firmę Krzywy Kadr. Gospodarzem projektu „Different Point of View – Inny Punkt Widzenia” był Teatr Bezdomny im. Bohumila Hrabala w Żarowie oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

Different Point of View - Plakat na wydarzenie

REPERTUAR 6 EDYCJI DIFFERENT POINT OF VIEW

W ramach 6 edycji „Different Point of View” – projektu filmowego, Fundacja Inicjatywa B, zorganizowała cztery odsłony kina plenerowego (w Żarowie, Kalnie, Mietkowie, Pożarzysku) dla kilkuset odbiorców, w ramach którego wyświetlono 17 filmów 12 twórców ! Poniżej przedstawiamy harmonogram projekcji filmowych wraz ze specyfikacja repertuaru:

druciak-kadr-i

reżyseria: Anna Rękas
scenariusz: Anna Rękas
gatunek: Animowany
produkcja: Polska 2014

Druciak

Film jest parafrazą współczesnego człowieka, dla którego sieć internetowa jest alternatywną rzeczywistością. Jest to miejsce w którym Druciak, utrzymuje relacje między ludzkie, jest to medium przez które próbuje poznać swoją partnerkę. Wszystko jest realizowane za pomocą animacji poklatkowej Nagroda: 2014 – Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA -I Nagroda „Złoty Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii „Szkolna”

Bez nazwy-1

reżyseria: Alicja Błaszczyńska
scenariusz: Alicja Błaszczyńska
gatunek: Animowany
produkcja: Polska 2014

PAC!

Najkrótsza animacja na dzisiejszym spotkaniu oraz najkrótsza prelekcja: Pac! To historia kobiety, która chciała się wykąpać. Nagrody: 2014 – Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA-I Nagroda „Złoty Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii „Animowane Fraszki” 2014 – Radom (Ogólnopolskie Spotkania Filmowe „Kameralne Lato”)-Wyróżnienie Honorowe za „wypowiedź, która w ponad minucie zmieściła przewrotność, humor i dramaturgię”.

orzadachmilosci_05_1800_300dpi

reżyseria: Adela Kaczmarek
scenariusz: Adela Kaczmarek
gatunek: Animowany
produkcja: Polska 2014

O rządach miłości

Animowany dokument o wyobraźni. Jego bohater żyje w kilku rzeczywistościach na raz. Postaci i wydarzenia ze świata realnego przeplatają się z tymi, które tworzy jego wyobraźnia. Narrator snuje swoją opowieść, marząc o rządach miłości w Polsce. Jego świat, mimo swojej naiwności skłania do refleksji nad egzystencjalnymi zagadnieniami dobra i zła. Za pomocą animacji autorka chcę pokazać życie wewnętrzne. W plastycznej warstwie wykorzystała rysunki bohatera. Nagroda: 2013 Bydgoszcz (Festiwal Filmów Animowanych „Animocje”)-Wyróżnienie w kategorii filmów profesjonalnych; za „zmierzenie się z dotkliwą tematyką” 2013 – Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych „Short Waves”-Grand Prix, 2014 – Vancouver (Festiwal Filmów Dokumentalnych DOXA)-Wyróżnienie, 2014 – Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA -I Nagroda „Złoty Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii „Studyjna”.

ars-moriendi-5

reżyseria: Miłosz Margański
scenariusz: Miłosz Margański
gatunek: Animowany
produkcja: Polska 2014

Ars Moriendi

Tłem dla zmagań bohatera filmu z otaczającą go rzeczywistością jest sztuka umierania – praktykowana już w średniowieczu, metoda osiągania zbawienia poprzez „godną” śmierć. Film stał się uniwersalną metaforą, łączącą w sobie „końcówkę życia” i codzienność trwania. Planem zdjęciowym Ars Moriendi, jest kartonowa platforma, w ramach której bohater ożywiany jest za pomocą animacji poklatkowej. Nagroda: 2014 – Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA -I Nagroda „Złoty Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii „Szkolna”

reżyseria: Paweł Jóźwiak-Rodan
scenariusz: Paweł Jóźwiak-Rodan
gatunek: Dokumentalny
produkcja: Polska 2014

Moje 89 Pokolenie

Projekt Moje 89+ Pokolenie to nowatorski film dokumentalny. Tworzymy film złożony z materiałów nadesłanych przez Was – młodych ludzi urodzonych po 1989 roku. Weźcie do ręki kamery, telefony komórkowe i zacznijcie filmować swoje życie. Wyraźcie siebie, pokażcie jacy jesteście, czy rzeczywiście można mówić o was jako o pokoleniu 89 – młodych ludzi urodzonych w okresie przemian w Polsce z nadesłanych materiałów zrobimy pełnometrażowy film dokumentalny. Reżyser filmu Moje 89 pokolenie zwrócił się za pośrednictwem Internetu z apelem do młodych ludzi, aby chwycili za kamery, aparaty fotograficzne oraz telefony komórkowe, nagrali filmy o sobie samych i zaprosili widzów do świata „pokolenia 89+”. Z kilkudziesięciu godzin nadesłanych materiałów powstał nowatorski corudsourcingowy film dokumentalny opowiadający historie siedmiorga wkraczających w dorosłość bohaterów, którzy próbując porządkować własne życia, kreślą przy okazji obraz tzw. pokolenia wolnej Polski. Poznajemy historie Wojtka, Eli, Mikołaja, Martyny, Adama, Łukasza i Małgosi, których jednostkowe opowieści łączą się we wzruszającą podróż przez życia wypełnione poczuciem braku i pragnieniem realizacji…

on-off_2

reżyseria: Piotr Ludwik
scenariusz: Piotr Ludwik
gatunek: Animowany
produkcja: Polska 2014

ON/OFF

To historia człowieka cierpiącego na „rzeczywistość”, na bezsenność, na brak wigoru i sensu życia. To farsa postmodernizm, który z pozoru sprawia, że jego wynalazki, wpierają i opiekują się naszym bohaterem, w praktyce jednak ogranicza i przyzwyczaja do marazmu. Bohater jest jednym z wielu, jednym z nas… Nagrody: 2014 – Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA -II nagroda „Srebrny Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii „Studyjna”

ius-primae-noctis-2

reżyseria: Łukasz Rusinek
scenariusz: Łukasz Rusinek
gatunek: Animowany
produkcja: Polska 2014

Lus primae noctis

Mamy przyjemność zaprezentować klip autorstwa Łukasza Rusinka, znakomitego opolskiego rysownika, do utworu „Ius primae noctis – Prawo pierwszej nocy” z albumu „Na wschód. Wolność albo śmierć” kolektywu R.U.T.A. Utwór „Ius primae noctis – Prawo pierwszej nocy” to mariaż dwóch polskich pieśni ludowych oraz tradycyjnej pieśni białoruskiej, będących świadectwem haniebnego „obyczaju” nadużyć seksualnych, jakich dopuszczała się szlachta i duchowieństwo wobec przedstawicieli warstwy chłopskiej. „- Łukasz Rusinek stworzył jedno z najciekawszych dzieł w swojej karierze, piękne i poruszające. To niemal epicka fabuła.” – mówi Szaja Bisurman, czyli Maciej Szajkowski, lider i pomysłodawca R.U.T.A. „Okrutne gwałty i przemoc seksualna możnowładców wobec przedstawicieli niższych stanów, to temat permanentnie pomijany w martyrologiczno-narodowym obrazie dawnych wieków kreowanym w popkulturowo-historycznym dyskursie. A tzw. „prawo pierwszej nocy” funkcjonowało nie tylko w średniowiecznej Francji czy Italii, ale i w nowożytnej Polsce.” – dodaje Szajkowski.

pajakimuchy2

reżyseria: Tessa Moult-Milewska
scenariusz: Tessa Moult-Milewska
gatunek: Animowany
produkcja: Polska 2014

Pająk i muchy

„Pająk i Muchy” to autorska interpretacja wiersza Jana Brzechwy o tym samym tytule. Motywem przewodnim jest konflikt między starzejącym się, lecz nadal przebiegłym Pająkiem a jego ofiarami – głupiutkimi Muchami. Świat w którym osadzona jest akcja animacji to agresywnie rozrastające się Miasto, poniekąd „konsumujące” swoich mieszkańców. Nagrody: 2014 – Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA -II Nagroda „Srebrny Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii „Off”, 2014 – Nowa Sól (Solanin Film Festiwal) – Nagroda w kategorii: Kino animowane

A gdyby

reżyseria: Kamil Wójcik
scenariusz: Kamil Wójcik
gatunek: Animowany
produkcja: Polska 2014

A Gdyby

Film jest dowodem na to że „gdybanie” wszystkim nam znane. nie prowadzi do niczego. Animacja ociera się o egzystencjalne dylematy oraz powątpiewania każdego człowieka. Wg autora, Kamila Wójcika, cały film możemy traktować jako obraz „przeznaczenia”. Całość zrealizowana jest za pomocą tradycyjnej animacji rysunkowej, która okraszona jest zabiegami komputerowymi. Zabiegi te estetyzują obraz nadając mu wydźwięk. Nagroda: 2014 – Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA-I Nagroda „Złoty Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii „Off & Workshop”

10572262_553185998142018_5638133665559499156_o

reżyseria: Michał Bernardyn
scenariusz: Michał Bernardyn
gatunek: Dokumentalny
produkcja: Polska 2014

Tutelaris Silesiae - Życie bł. Czesława Odrowąża

Film Tutelaris Silesiae – życie bł. Czesława Odrowąża składa się z siedmiu ośmiominutowych odcinków. Powstał dla uczczenia obchodów Roku Jubileuszowego Błogosławionego Czesława z okazji przypadających w ubiegłym roku: 300-lecia jego beatyfikacji i 50. rocznicy ogłoszenia patronem Wrocławia.

Film Tutelaris Silesiae – życie bł. Czesława Odrowąża składa się z siedmiu ośmiominutowych odcinków. Powstał dla uczczenia obchodów Roku Jubileuszowego Błogosławionego Czesława z okazji przypadających w ubiegłym roku: 300-lecia jego beatyfikacji i 50. rocznicy ogłoszenia patronem Wrocławia.

6

reżyseria: Michał Bernardyn
scenariusz: Michał Bernardyn
gatunek: Dokumentalny
produkcja: Polska 2014

Matka od powrotów

Film Michała Bernardyna to reportaż i obraz dokumentalny poruszający tematyką chrześcijańską. Można powiedzieć, że film relacjonuje historię kapliczki znajdującej się na drodze na Morskie Oko, z której w kierunku gór spogląda Matka Boża. Jest to miejsce przy którym często przystają turyści, prosząc o szczęśliwy powrót. Kapliczka kilkakrotnie ulegała zniszczeniu i była zmieniana. Obecnie jest odnowiona w tradycyjnym stylu góralskim i włączona do tzw. „Szlaku Papieskiego”. W maju i październiku odprawiane są corocznie Msze święte, gdzie gromadzi się coraz więcej miłośników gór. Matka od powrotów Michała Bernardyna ukazuje znaczenie owej kapliczki dla górskich wędrowców w połączeniu z pięknem krajobrazu górskiego. Jest to miejsce łączące w sobie wysiłek z doświadczeniem niemocy i jej przekraczaniem, osiąganie wyżyn oraz liturgia, czy też muzyka. Więcej na www.matkaodpowrotów.pl

reżyseria: Paweł Jóźwiak-Rodan
scenariusz: Paweł Jóźwiak-Rodan
gatunek: Dokumentalny
produkcja: Polska 2014

Moje 89 Pokolenie

Projekt Moje 89+ Pokolenie to nowatorski film dokumentalny. Tworzymy film złożony z materiałów nadesłanych przez Was – młodych ludzi urodzonych po 1989 roku. Weźcie do ręki kamery, telefony komórkowe i zacznijcie filmować swoje życie. Wyraźcie siebie, pokażcie jacy jesteście, czy rzeczywiście można mówić o was jako o pokoleniu 89 – młodych ludzi urodzonych w okresie przemian w Polsce z nadesłanych materiałów zrobimy pełnometrażowy film dokumentalny. Reżyser filmu Moje 89 pokolenie zwrócił się za pośrednictwem Internetu z apelem do młodych ludzi, aby chwycili za kamery, aparaty fotograficzne oraz telefony komórkowe, nagrali filmy o sobie samych i zaprosili widzów do świata „pokolenia 89+”. Z kilkudziesięciu godzin nadesłanych materiałów powstał nowatorski corudsourcingowy film dokumentalny opowiadający historie siedmiorga wkraczających w dorosłość bohaterów, którzy próbując porządkować własne życia, kreślą przy okazji obraz tzw. pokolenia wolnej Polski. Poznajemy historie Wojtka, Eli, Mikołaja, Martyny, Adama, Łukasza i Małgosi, których jednostkowe opowieści łączą się we wzruszającą podróż przez życia wypełnione poczuciem braku i pragnieniem realizacji…

on-off_2

reżyseria: Piotr Ludwik
scenariusz: Piotr Ludwik
gatunek: Animowany
produkcja: Polska 2014

ON/OFF

To historia człowieka cierpiącego na „rzeczywistość”, na bezsenność, na brak wigoru i sensu życia. To farsa postmodernizm, który z pozoru sprawia, że jego wynalazki, wpierają i opiekują się naszym bohaterem, w praktyce jednak ogranicza i przyzwyczaja do marazmu. Bohater jest jednym z wielu, jednym z nas… Nagrody: 2014 – Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA -II nagroda „Srebrny Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii „Studyjna”

pajakimuchy2

reżyseria: Tessa Moult-Milewska
scenariusz: Tessa Moult-Milewska
gatunek: Animowany
produkcja: Polska 2014

Pająk i muchy

„Pająk i Muchy” to autorska interpretacja wiersza Jana Brzechwy o tym samym tytule. Motywem przewodnim jest konflikt między starzejącym się, lecz nadal przebiegłym Pająkiem a jego ofiarami – głupiutkimi Muchami. Świat w którym osadzona jest akcja animacji to agresywnie rozrastające się Miasto, poniekąd „konsumujące” swoich mieszkańców. Nagrody: 2014 – Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA -II Nagroda „Srebrny Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii „Off”, 2014 – Nowa Sól (Solanin Film Festiwal) – Nagroda w kategorii: Kino animowane

A gdyby

reżyseria: Kamil Wójcik
scenariusz: Kamil Wójcik
gatunek: Animowany
produkcja: Polska 2014

A Gdyby

Film jest dowodem na to że „gdybanie” wszystkim nam znane. nie prowadzi do niczego. Animacja ociera się o egzystencjalne dylematy oraz powątpiewania każdego człowieka. Wg autora, Kamila Wójcika, cały film możemy traktować jako obraz „przeznaczenia”. Całość zrealizowana jest za pomocą tradycyjnej animacji rysunkowej, która okraszona jest zabiegami komputerowymi. Zabiegi te estetyzują obraz nadając mu wydźwięk. Nagroda: 2014 – Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA-I Nagroda „Złoty Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii „Off & Workshop”

on-off_2

reżyseria: Piotr Ludwik
scenariusz: Piotr Ludwik
gatunek: Animowany
produkcja: Polska 2014

ON/OFF

To historia człowieka cierpiącego na „rzeczywistość”, na bezsenność, na brak wigoru i sensu życia. To farsa postmodernizm, który z pozoru sprawia, że jego wynalazki, wpierają i opiekują się naszym bohaterem, w praktyce jednak ogranicza i przyzwyczaja do marazmu. Bohater jest jednym z wielu, jednym z nas… Nagrody: 2014 – Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA -II nagroda „Srebrny Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii „Studyjna”

druciak-kadr-i

reżyseria: Anna Rękas
scenariusz: Anna Rękas
gatunek: Animowany
produkcja: Polska 2014

Druciak

Film jest parafrazą współczesnego człowieka, dla którego sieć internetowa jest alternatywną rzeczywistością. Jest to miejsce w którym Druciak, utrzymuje relacje między ludzkie, jest to medium przez które próbuje poznać swoją partnerkę. Wszystko jest realizowane za pomocą animacji poklatkowej Nagroda: 2014 – Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA -I Nagroda „Złoty Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii „Szkolna”

Osiem9

reżyseria: Paweł Jóźwiak-Rodan
scenariusz: Paweł Jóźwiak-Rodan
gatunek: Fabularny
produkcja: Polska 2014

Osiem9

Osiem9 to dramat, krótkometrażowa produkcja, relacjonująca sposób bycia młodych ludzi, to historia czwórki nastolatków: Natana, Mateusza, Emila i Ani, którzy nie wiedzą, co w życiu swym chcą osiągnąć. Bohaterowie, frywolnie gonią za łatwymi przyjemnościami, przekraczając pewne granice. „Osiem9” to spojrzenie jednego z bohaterów – Natana – na swoich znajomych. Za pomocą kamery, rejestruje on rozmowy, sytuacje w których biorą udział jego rówieśnicy. Film Jóźwiaka-Rodana opowiada o pokoleniu ’89 – urodzonym w nowej kapitalistycznej Polsce, reżyser mówi o ludziach samotnych żyjących w czasach indywidualizmu. W etiudzie na pytanie jednego z bohaterów: „Co łączy Cię z innymi ludźmi” drugi odpowiada: „Szkoła”, „a co dzieli ?”: „Guma”, cała istota powyższego, polega na pielęgnacji egocentryzmu. Wg Jóźwiaka-Rodana film ten, to próba pokazania, że indywidualistów także łączy wiele. Osiem9 to także obraz nastolatków, o tym jacy jesteśmy mając naście lat, jak patrzymy na otaczającą nas rzeczywistość, jakie wartości dostrzegamy etc. W swoim filmie reżyser oprócz motywu „Gadających głów” zaczerpniętych ze znanego filmu Krzysztofa Kieślowskiego wprowadza elementy buntu, jaką wg autora jest Hip-Hop.

zagraj ze mną

reżyseria: Rafał Skalski
scenariusz: Rafał Skalski
gatunek: Dokumentalny
produkcja: Polska 2014

Zagraj ze mną

Młode małżeństwo – Hania i Paweł – przeżywa pierwszy poważny kryzys. Uciekając od problemów, Hania niepostrzeżenie wciąga się w grę komputerową, w której stwarza swoją wizję idealnego faceta – Lucjana. Życie bohaterów wywraca się do góry nogami, gdy pewnego dnia Lucjan materializuje się i zamieszkuje z Hanią i Pawłem… Film o ucieczkach w najbardziej egoistyczne fantazje.
10448612_544410472352904_157748424732416532_o

reżyseria: Przemysław Fiałkowski
scenariusz: Przemysław Fiałkowski
gatunek: Animowany
produkcja: Polska 2012

Fabryka liter

Animacja stworzona przez Przemysława Fiałkowskiego opowiada perypetie oraz życie-proces tworzenia czcionek.

A gdyby

reżyseria: Kamil Wójcik
scenariusz: Kamil Wójcik
gatunek: Animowany
produkcja: Polska 2014

A Gdyby

Film jest dowodem na to że „gdybanie” wszystkim nam znane. nie prowadzi do niczego. Animacja ociera się o egzystencjalne dylematy oraz powątpiewania każdego człowieka. Wg autora, Kamila Wójcika, cały film możemy traktować jako obraz „przeznaczenia”. Całość zrealizowana jest za pomocą tradycyjnej animacji rysunkowej, która okraszona jest zabiegami komputerowymi. Zabiegi te estetyzują obraz nadając mu wydźwięk. Nagroda: 2014 – Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA-I Nagroda „Złoty Tobołek Koziołka Matołka” w kategorii „Off & Workshop”