Instalacja w przestrzeni miejskiej.

Ideą projektu jest stworzenie czasowej instalacji dźwiękowej w przestrzeni publicznej Świdnicy. Tytułowa „Budka nietelefoniczna” to odświeżona i zaaranżowana budka , w której aparat telefoniczny nie będzie wcale służył do dzwonienia. Będzie można się natomiast oddać  poezji płynącej ze słuchawki , czytanej przez lektora.  Będą to utwory rodzimych twórców ze Świdnicy i Dolnego Śląska. Zaprezentowane utwory, które będą miały swój wydźwięk w niniejszej instalacji opublikujemy post factum na tej stronie ! Zapraszamy do zapoznania się z galerią projektu ! W przypadku chęci nawiązania współpracy, prosimy o kontakt !

MACIEJ
HANUSEK
OPOWIADA O
INSTALACJI
ARTYSTYCZNEJ

„Szukając pomysłu na muzyczną instalację w Świdnicy uświadomiłem sobie, że są rzeczy które znikają i prawdopodobnie już nigdy nie wrócą”- mówi autor pracy, Maciej Hanusek -„ Jedną z takich rzeczy jest telefon. Dziś każdy ma go w kieszeni, choć jeszcze 15 lat temu dzwoniliśmy do siebie korzystając z budek telefonicznych, umawiając się na randki, czytając przez telefon wiersze, czasem chowając się w środku przed deszczem. Ile godzin spędziliśmy na wyczekiwaniu aż telefon zadzwoni… wtedy czas nie miał znaczenia. Czasem zupełnie zatracaliśmy się w rozmowie, w historiach płynących z słuchawki, w głosie, w ciszy. Ta instalacja działa podobnie. Wchodzisz do środka i znikasz w atmosferze wyjątkowej poezji. To jest miejsce na którym zatrzymuje się czas. Tak jak zatrzymuje się podczas ważnej rozmowy – uwaga jest tylko tu i teraz.

Budka nietelefoniczna na świdnickim rynku

Ile waży 17 wierszy ? – Bardzo dużo. Niecodzienna publikacja w postaci „Budki nietelefonicznej”, promowała twórczość świdnickich poetów oraz literatów spoza powiatu świdnickiego, w rynku k/ Simply Baru Kupieckiego. 18 maja 2016 roku, odbyła się premierowa odsłona instalacji, wykonanej wg pomysłu Macieja Hanuska, którego świdniczanie mieli okazję poznać podczas projektu: Duety – Program Rezydencji Artystycznych, który został zrealizowany w 2015 roku.

Świdnica - Premiera w rynku

Budka nietelefoniczna była eksponowana w przestrzeni publicznej Świdnicy i innych dolnośląskich miejscowości. Premierowa wędrówka, muzycznej instalacji, objęła trzy punkty – wernisaże w Świdnicy.

Wernisaż premierowy

18 maja 2016 roku, premierowa odsłona instalacji w świdnickim rynku, rozpoczęła trasę niezwykłej „publikacji” utworów literackich lokalnych poetów.

W majowy wieczór

18 maja 2016 roku na świdnickim rynku spotkali się twórcy i organizatorzy projektu, którzy przy wsparciu przedstawicieli miasta dokonali otwarcia mobilnej instalacji artystycznej. To wszystko odbyło się przy pomocy Simply baru kupieckiego.

Wernisaż instalacji na Placu pokoju...

Po tygodniu, „Budkę nietelefoniczną”, która „czyta” 17 wierszy, było można spotkać na Placu Pokoju przy ul. Kościelnej w Świdnicy, gdzie korzystało z niej mnóstwo mieszkańców Świdnicy oraz turystów zagranicznych odwiedzających Kościół Pokoju. Składamy serdeczne podziękowania dla Pani Bożeny Pytel za pomoc w organizacji wystawy.

Świdnica - Plac pokoju

Ze świdnickiego rynku, muzyczna instalacja artystyczna – „Budka nietelefoniczna”, została przeniesiona na Plac Pokoju 1, gdzie nieopodal Baroccafe od 25 maja do 3 czerwca, promowała twórczość lokalnych literatów.

Drugi wernisaż

Podczas otwarcia drugiej lokalizacji, Fundacja Inicjatywa B przy współpracy ze świdnickim gronem poetów, zorganizowała Spotkanie Z Poezją: Inspirujące rozmowy o poezji. – Gdzie ? Baroccafe, to miejsce często odwiedzane przez świdnickich literatów, którzy nie tylko dyskutują, ale także bawią się w improwizowane twory poetyckie, w których mieliśmy okazję uczestniczyć.

Rozmowy o instalacji

Po premierze na świdnickim rynku, po emocjach związanych z organizacją otwarcia wystawy, przyszła pora na rozmowę organizatorów z twórcami… pojawiły się wskazówki dot. nagrań oraz możliwości ich dalszej promocji. Wszystko to odbyło się w formie luźnych rozmów, tuż przed „Budką nietelefoniczną”.

Popremierowa wystawa Budki nietelefonicznej w Żarowie

18 czerwca 2016 ostatnia odsłona pierwszej edycji odbyła się w Żarowie na placu k/ „Nefrytu” przy „Nagiej Pannie” oraz na terenie Restauracji „Parkowa” przy ul. Zamkowej. Odsłona żarowska została odebrana z wielkim zdziwieniem, ale także aprobatą mieszkańców i Gminy Żarów, którzy składali gratulacje organizatorom, ale także władzom Urzędu Miasta w Świdnicy za wsparcie i kreatywne podejście.

Żarów - Plac k/ Nefrytu

Po świdnickich wernisażach w przestrzeni miejskiej, „Budka nietelefoniczna” przywędrowała do Żarowa, gdzie w towarzystwie „Nagiej Panny” cieszyła przechodniów swoją poezją. 26 lipca 2016 roku, nastąpiło otwarcie artystycznej instalacji: „Budka nietelefoniczna – ile waży siedemnaście wierszy ?”

Ostatni wernisaż

W ramach spotkania porozmawialiśmy sobie o przeznaczeniu niecodziennej publikacji oraz jej przyszłości, pozwoliliśmy sobie zważyć budkę i odpowiedzieć na wyżej postawione pytanie. Otóż cała instalacja waży 172 kg i z pewnością jest to jeden z najcięższych tomików poezji na świecie.

Rozmowy o instalacji

Po kilku dniach „Budka nietelefoniczna” została przewieziona na plac przy restauracji „Parkowa – Bowling & Pizza”, gdzie do 9 lipca było można posłuchać poezji… Jakie będą dalsze losy „Budki nietelefonicznej” ? O tym będzie można przeczytać wkrótce na naszej stronie internetowej.

Projekt „Budka nietelefoniczna” jest współfinansowany ze środków gminy Miasta Świdnica. Realizatorem projektu jest Fundacja Inicjatywa B.

Za szczególne wsparcie dziękujemy Panu Wojciechowi Korycińskiemu, który pomógł nam w wyborze utworów literackich. Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem lokalnych mediów na temat Naszej inicjatywy: Teraz SudetyBudka nietelefoniczna – Artystyczna instalacja w przestrzeni publicznej Świdnicy, Region FaktyBudka nietelefoniczna w Świdnicy, Teletop SudetyBudka (Nie) telefoniczna, Świdnica24Budka telefoniczna z poezją. Zachęcamy do posłuchania utworów literackich, opublikowanych w „Budce nietelefonicznej”.

BUDKA NIETELEFONICZNA U CIEBIE W MIEŚCIE ?

Jeżeli chcesz zaprosić „Budkę nietelefoniczną” do swojego miasta, jeżeli chcesz zrealizować własną koncepcję outdoorową za pomocą Naszej instalacji, skontaktuj się z Nami!

Nagrania z pierwszej edycji BUDKI NIETELEFONICZNEJ znajdują się na Naszym profilu!

„Budka nietelefoniczna”, to muzyczna instalacja, w której słowo płynie prosto ze słuchawki niedzwoniącego aparatu telefonicznego. Słuchacz, ograniczony surową strukturą budki, zostawia codzienność za sobą i oddaje się poezji. Pierwsza koncepcja zakłada promocję lokalnej literatury oraz jej twórców, dlatego też pragniemy podziękować autorom wierszy, które zakwalifikowały się do Naszego projektu: Teresa Wagilewicz „Genesis„, Tomasz Hrynacz „Chorał Wiatru„,Grzegorz Skoczylas „Człowieczeństwo” i „Wierzchołki teraźniejszości„, Grzegorz Woźny „Poetycki chód...”, Barbara Elmanowska „Krótki żywot autora poczciwego„, „Teraz posłuchaj…” i „Chyba od dzieciństwa„,Tomasz Hrynacz „Samotna pieśń„, Bartosz Czarnotta „***„, Anna Maria Micińska „Problemy współczesnej ornitogamii„, Natalia Waligóra „***„, Mateusz Andrzej Masłowski (bez tytułu), Paweł Buczma „Dlaczego”. Wiersze w pierwszej edycji „Budki nietelefonicznej” czytała Klaudia Lewandowska.